Test na ojcostwo – co warto wiedzieć – informacje

Test na ojcostwo to badanie genetyczne pozwalające na porównanie materiału genetycznego domniemanego ojca i dziecka, a jego wyniki umożliwiają wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Jest to często niezbędne w przebiegu postępowania sądowego dotyczącego alimentów lub podziału obowiązków rodzicielskich. Test na ojcostwo jest prostą procedurą, w której po pobraniu materiału genetycznego od ojca i od dziecka przeprowadzany jest szereg badań genetycznych i analiz statystycznych. Wynikiem testu jest prawdopodobieństwo ojcostwa, które jest interpretowane jako wynik pozytywny lub negatywny przez uprawnionych do tego diagnostów laboratoryjnych.

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne, Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo, Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo, Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?
Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?
Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?
Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?

Test DNA na ojcostwo wymaga określenia profili genetycznych ojca i dziecka. Profile genetyczne to wybrane do analizy miejsca w materiale genetycznym (inaczej markery), które występują zarówno u rodzica, jak i u dziecka. Badanie genetyczne na ojcostwo polega na porównaniu tych markerów i określeniu stopnia ich podobieństwa u badanych osób. Na tej podstawie określane jest prawdopodobieństwo ojcostwa i możliwe jest wysnucie wniosku o rodzicielstwie.

Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?

Pewny test ojcostwa o wyniku pozytywnym wynosi powyżej 99,999%. Jest to niemalże 100% pewność, że badane osoby są spokrewnione w bardzo bliskim stopniu, jako ojciec i dziecko. Jeśli badanie na ojcostwo ma wynik negatywny, wykluczenie ojcostwa wynosi 100%.

Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?

Laboratorium, w którym wykonamy badanie DNA na ojcostwo, powinno być certyfikowaną placówką, która specjalizuje się w badaniach genetycznych i jest wyposażona w niezbędny sprzęt do powielania materiału genetycznego i wykonywania analiz informacji genetycznej. Warto wybrać laboratorium o wysokiej renomie, które zapewnia wykwalifikowany personel i rzetelność wykonywanych testów DNA na ojcostwo. Dzięki temu możemy być pewni, że wykonany test na ojcostwo jest wiarygodny.

Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo przeprowadzany jest z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury, dlatego nie każda przychodnia oferuje możliwość wykonania takich badań DNA. Wiele przychodni pobiera próbki do testu na ojcostwo i przekazuje je do wyznaczonych laboratoriów, gdzie przeprowadzane są analizy genetyczne. Za badanie ojcostwa trzeba zapłacić, gdyż nie są to badania refundowane. Zawsze warto zadbać o znalezienie odpowiedniej placówki i wybrać test o dobrej jakości.