Test na ojcostwo – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze do niedawna test na ojcostwo mógł nam się kojarzyć z długim procesem sądowym, po którym następowało skierowanie zainteresowanych osób na badanie. Jednak możemy go wykonać również prywatnie w wyspecjalizowanym laboratorium. Dodatkowo jego pewny wynik daje nam gwarancję, ponieważ test na ojcostwo poniekąd decyduje o kolejnych kilkunastu latach naszego życia. Co zatem warto wiedzieć zanim przystąpimy do badania?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo, Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo, Z czego zrobić test na ojcostwo, Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?
Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?
Z czego zrobić test na ojcostwo?
Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?

Podstawowe pytanie brzmi czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test DNA na ojcostwo? Jak w wielu innych przypadkach, tak tutaj należy mieć ukończone 18 lat, aby móc samodzielnie zlecić badanie. Jednak przed ukończeniem tego wieku zrobienie testu DNA nie jest nie możliwe. Wystarczy pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów.

Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?

Czy trzeba czekać aż urodzi się dziecko? Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo – czy można je zrobić w ciąży? Dzięki rozwojowi tych badań możliwe jest ich przeprowadzenie zanim jeszcze na świat przyjdzie niemowlę. Próbka pobierana jest wtedy z krwi matki nawet już od 8 tygodnia ciąży. Jest to bardzo wcześnie, a badanie nie szkodzi zdrowiu dziecka.

Z czego zrobić test na ojcostwo?

Każde laboratorium wskaże dokładnie z czego zrobić badanie na ojcostwo. Najczęściej pobierany jest wymaz z policzka zainteresowanych osób, a więc dziecka, matki oraz domniemanego ojca. Można także wykorzystać próbki mikrośladowe: próbkę krwi, włosy, paznokcie czy nawet osobiste przedmioty takie jak niedopałek papierosa albo smoczek. W przypadku śmierci domniemanego ojca istnieje możliwość pobrania próbki od jego krewnych.

Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

W obecnych czasach pojawiło się wiele miejsc, gdzie można zlecić badanie na ojcostwo. Zatem jak rozpoznać czy badania DNA na ojcostwo są przeprowadzone dobrze? Podstawową zasadą jest korzystanie z usług renomowanych laboratoriów, które specjalizują się w tej dziecinie. Zaniepokoić nas również powinno, gdy cena testów na ojcostwo jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi placówkami.