Test na macierzyństwo – ile kosztuje i gdzie można go wykonać?

Test na macierzyństwo jest odpowiednikiem testu na ojcostwo. Zdarzają się przypadki, w których konieczne jest potwierdzenie lub wykluczenie macierzyństwa. Tego typu badania zyskują na popularności i można je wykonać w coraz większej ilości placówek genetycznych w całym kraju.

Jak wygląda test na macierzyństwo?
W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?
Ile kosztuje test na macierzyństwo?
Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo jest wykonywany takim samym sposobem, co test na ojcostwo. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu wymaz z wewnętrznej części policzka, który pochodzi od domniemanej matki oraz dziecka. Istnieje ponadto możliwość opierania analizy na mikrośladach – włosie, zużytej szczoteczce do zębów czy maszynce do golenia. Do badania można również pozyskać krew żylną.

W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wykonuje się rzadziej niż test DNA na ojcostwo. Zazwyczaj znajduje on zastosowanie w przypadku konieczności sprawdzenia, czy kobieta wychowuje swoje dziecko, jest to również jedna skuteczna metoda na sprawdzenie tak bliskiego pokrewieństwa np. kiedy matkę rozdzielono z dzieckiem wiele lat wcześniej. Badania na ojcostwo mogą być zlecane przez sąd – wówczas są wykorzystywane jako dowód w prowadzonych postępowaniach.

Ile kosztuje test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wiąże się z kosztem oscylującym w okolicy 500-1800 złotych. Najtańsze są badania wykonywane na podstawie wymazu pobieranego z wewnętrznej strony policzka, który można pobrać samodzielnie i następnie odesłać do laboratorium. Droższe są badania wykonywane na podstawie mikrośladów oraz z zachowaniem procedury wymaganej przez sąd. Warto zapoznać się z cennikami badań DNA laboratoriów, ponieważ nie są one jednolite.

Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo można wykonać w laboratoriach genetycznych mających swoje punkty na terenie całego kraju – listę placówek można znaleźć w internecie. Jeśli próbki zostaną pobrane samodzielnie to wystarczy odesłać je kurierem – dzięki temu można wybrać dowolną placówkę, nawet znajdującą się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania.