Test DNA na ojcostwo- co warto wiedzieć?

Test DNA na ojcostwo to jedna z najskuteczniejszych metod, która z prawdopodobieństwem bliskim pewności pozwala stwierdzić biologiczne ojcostwo lub jemu zaprzeczyć. Oto najczęstsze wątpliwości z nim związane.

Czy prywatne testy DNA na ojcostwo są brane pod uwagę w sądzie, Czy można zrobić test DNA na ojcostwo domowym sposobem, Czy można zrobić bez problemu test DNA na ojcostwo w Polsce, Czy można zrobić test DNA na ojcostwo jeśli matka nie wyraża zgody

Czy prywatne testy DNA na ojcostwo są brane pod uwagę w sądzie?
Czy można zrobić test DNA na ojcostwo domowym sposobem?
Czy można zrobić bez problemu test DNA na ojcostwo w Polsce?
Czy można zrobić test DNA na ojcostwo jeśli matka nie wyraża zgody?

Czy prywatne testy DNA na ojcostwo są brane pod uwagę w sądzie?

Tak. Specjaliści potwierdzają, że wynik testu DNA na ojcostwo z prywatnego laboratorium można wykorzystać w czasie rozprawy sądowej o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Sąd może uznać wyniku testu na ojcostwo jako jeden z dowodów w sprawie, zwykle jako dowód wstępny, ponieważ badania przeprowadzane na zlecenie sądu mają pełną moc dowodową. Dzieje się tak, ponieważ sądowe badania na ojcostwo odbywają się w obecności świadków, a tożsamość badanych zostaje zweryfikowana.

Czy można zrobić test DNA na ojcostwo domowym sposobem?

Niektóre laboratoria prywatne umożliwiają pobranie próbek do badań we własnym zakresie, co oznacza, że można go wykonać test na ojcostwo w domu. Próbki można pobrać za pomocą specjalnego zestawu do badań (najczęściej z wewnętrznej strony policzka), a następnie zapakować do szczelnego i sterylnego opakowania i oddać do laboratorium. To jedyny sposób w jaki można przeprowadzić test DNA na ojcostwo domowym sposobem.

Czy można zrobić bez problemu test DNA na ojcostwo w Polsce?

Tak. W Polsce istnieje wiele państwowych oraz prywatnych laboratoriów, w których można przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo. W niektórych laboratoriach konieczne jest skierowanie sądu, ale ośrodki prywatne nie wymagają tego typu dokumentów. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty można tam zrobić taki test DNA.

Czy można zrobić test DNA na ojcostwo jeśli matka nie wyraża zgody?

W przypadku braku zgody matki na to, aby wykonać test DNA na ojcostwo, konieczny jest wniosek z sądu. Teoretycznie nie ma podstaw, by zmusić kogokolwiek do oddania próbek DNA. W przypadku zlecenia takich badań DNA przez sąd, matka ma obowiązek ich wykonania. W przeciwnym razie grozi jej nawet kara grzywny. Badania na ojcostwo można również wykonać na własną rękę (w tajemnicy przed matką), ale nie są one wtedy uznawane przez sąd.