Test DNA na ojcostwo – co decyduje o tym, że jest tak pewny ?

Test DNA na ojcostwo

Mężczyzna, który decyduje się wykonać test DNA na ojcostwo oczekuje przede wszystkim pewnego wyniku. Z uwagi na to, że nie wszystkie laboratoria potrafią tę pewność zagwarantować, wybór placówki, która ostatecznie wykona badanie, powinien być dobrze przemyślany.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić czy wystawia ona wyniki potwierdzające ojcostwo na ponad 99,9999% i wykluczające je na 100% oraz czy bada 24 markery genetyczne. To jednak nie jedyne czynniki decydujące o tym, że test DNA na ojcostwo jest pewny.

Test DNA na ojcostwo – dlaczego lepiej zbadać 24 markery DNA

Robiąc badanie na podstawie 24 markerów mamy gwarancję, że test DNA na ojcostwo jest pewny. Będzie tak nawet w sytuacji, kiedy uczestniczy w nim tylko ojciec i dziecko. W tym przypadku należy więc kierować się zasadą: „im więcej, tym lepiej”. Obecnie najszerszym badaniem na rynku testów na ojcostwo jest badanie oparte właśnie na podstawie 24 markerów DNA. Warto po nie sięgnąć jeśli wiemy, że test odbędzie się z udziałem 2 osób: ojca i dziecka. Pozwala to określić ojcostwo z takim prawdopodobieństwem, jakie jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, o pewnym wykluczeniu ojcostwa możemy mówić wtedy, kiedy biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny względem dziecka zostanie wykluczone na 100%. O pewnym potwierdzeniu ojcostwa możemy natomiast mówić wtedy, jeśli zostanie ono potwierdzone na ponad 99,9999%.

Test DNA na ojcostwo – wynik badania jest bardziej wiarygodny jeśli zawiera profil genetyczny

Czyli umieszczony w tabeli wykaz wszystkich przebadanych markerów genetycznych (konkretnych odcinków DNA). To na podstawie informacji zawartych w tej właśnie tabeli laboratorium stwierdza czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Brak profilu genetycznego na wyniku bardzo obniża więc jego wiarygodność. W razie wątpliwości pacjent może też udać się z takim profilem do innego laboratorium i sprawdzić, czy otrzyma ono identyczny profil ? jeśli tak, to znaczy, że badanie zostało wykonane prawidłowo. Poza tym, jeśli test DNA na ojcostwo ma profil genetyczny na wyniku, dużo łatwiej jest wtedy włączyć do badania dodatkową osobę (np. kolejne dziecko), gdyby zaistniała taka konieczność.

Test DNA na ojcostwo – najlepiej tylko w laboratorium z certyfikatami

Certyfikaty i udział w kontrolach zewnętrznych są dowodem na to, że cała procedura badawcza stosowana w danym laboratorium jest poprawna. Daje gwarancję, że wykonywany w nim test DNA na ojcostwo jest pewny. Placówka, która chce otrzymać certyfikat musi na nowo zdefiniować wszystkie stosowane dotąd procedury i przeorganizować swoją pracę. Nawet jeśli do tej pory pracowała według bardzo podobnego schematu. Chodzi tutaj jednak o udowodnienie, że laboratorium robi wszystko tak, jak robić powinno i zachowuje przy tym międzynarodowe standardy jakości.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
 
Oceń
Oceń