Prywatne testy na ojcostwo – dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?

Wykonywanie testów na ojcostwo cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Daje możliwość ustalenia ojcostwa bez konieczności przeprowadzania postępowania sądowego, które w praktyce jest długie i sformalizowane. Szybkie testy na ojcostwo dają jasny i czytelny obraz a ich zaletą jest to że można wykonać je w dowolnym momencie.

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?
Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?
Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?
Jaki jest koszt badania ojcostwa?

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?

Badanie ojcostwa dzieli się na dwa typy: prywatne oraz sądowe. Badanie prywatne odznacza się mniejszym sformalizowaniem i jest dostępne dla każdego. Tego typu badanie można wykonać samodzielnie w domu (za pomocą przeznaczonego do tego zestawu) lub w konkretnym punkcie pobrań. Najbardziej rzetelnym rodzajem badania na ojcostwo jest badanie na podstawie próbki pobranej z wewnętrznej strony policzka.  Największą pewność uzyskuje się w przypadku pobrania materiału genetycznego ojca, dziecka oraz matki które są badane i wykonywane na podstawie 24 markerów DNA.

Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?

Badanie DNA na ojcostwo powinno być wykonane na podstawie odpowiednio pobranej próbki. W przypadku wymazu należy w pierwszej kolejności ubrać jednorazowe, jałowe rękawiczki. Drugim krokiem jest ostrożne wyjęcie wymazówki i po włożeniu jej do jamy ustnej należy stanowczo potrzeć jej bawełnianą częścią o wnętrze policzka przynajmniej 10 razy. Każdy zestaw posiada dwie wymazówki, dlatego też czynność należy powtórzyć dwukrotnie.

Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?

Test domowy na ojcostwo nie wymaga obecności matki dziecka. W takim przypadku konieczne jest posiadanie materiałów od dwóch osób: ojca oraz dziecka. Zarówno ojciec jak i dziecko nie muszą jednocześnie wykonywać wymaz. Dopuszczalne jest pobranie materiału w dłuższych odstępach czasowych. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku sądowego testu na ojcostwo – w związku z bardziej sformalizowaną procedurą w tym przypadku niezbędny jest udział ojca, matki i dziecka a także posiadanie ich danych personalnych.

Jaki jest koszt badania ojcostwa?

Ceny wykonania prywatnego testu na ojcostwo różnią się od siebie i można przyjąć że wahają się w granicach od 500 do nawet 2 500 złotych. Dobrze jest mieć świadomość, że najtańsze testy nie zawsze gwarantują 100% pewności. Cena testu uzależniona jest od różnych czynników: stopnia skomplikowania, ilości badanych markerów DNA, ilości i jakości próbek oraz wykonywania testu w certyfikowanym punkcie. Warto pamiętać, że im większa i lepsza jakość próbek oraz badanych odczynników tym większa wiarygodność otrzymanego wyniku.

.