Mój syn nie jest do mnie podobny. Czy na pewno jestem jego ojcem?
Martwi Cię, że Twój syn nie jest do Ciebie podobny? Masz z tego powodu wątpliwości, czy jesteś jego ojcem? To, że jesteście różni, nie zaprzecza Twojemu ojcostwu, gdyż brak podobieństwa nie oznacza braku pokrewieństwa. Wykonanie testu DNA jednoznacznie rozwieje jednak Twoje obawy.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy brak podobieństwa do rodziców oznacza brak pokrewieństwa?
- Na czym polega dziedziczenie?
- Mój syn nie jest do mnie podobny – co robić?
Czy brak podobieństwa do rodziców oznacza brak pokrewieństwa?
Mój syn nie jest do mnie podobny – ta myśl towarzyszy wielu mężczyznom. Wynika to z tego, że np. oni mają ciemne włosy i oczy, a ich dziecko jasne.
Czy brak podobieństwa syna do ojca oznacza brak pokrewieństwa? Zdecydowanie nie. Zależy to od genów.
Mój syn nie jest do mnie podobny. Na czym polega dziedziczenie?
Niektóre cechy – np. kolor włosów czy kolor oczu – są dziedziczone po rodzicach wielogenowo. Połowę materiału genetycznego dziedziczymy po ojcu, a połowę po matce. I chociaż większość cech dziecka trudno przewidzieć, można próbować określić niektóre z nich.
Przekazane przez rodzica geny mogą być dominujące („silniejsze”) lub recesywne („słabsze”). Przykładem może być właśnie kolor włosów. Cechą dominującą są włosy ciemne, natomiast recesywną włosy jasne.
Żeby dziecko miało ciemne włosy – wystarczy, że odziedziczy „silniejsze” geny przynajmniej od jednego z rodziców. Żeby miało włosy jasne – oba geny muszą być „słabsze”, czyli zarówno mama, jak i tata, muszą przekazać geny „słabsze”.
Mówi mgr Krystyna Szymczyk – diagnosta laboratoryjny (źródło: https://www.testdna.pl/moje-dziecko-nie-jest-do-mnie-podobne/)
Na czym polega to w praktyce? Dziecko może mieć ciemne oczy, gdy matka i ojciec mają ciemne oczy, lub jedno ma ciemne oczy a drugie jasne. Dziecko może mieć jasne oczy, gdy matka i ojciec mają jasne oczy, gdy jedno z nich ma jasne oczy lub gdy matka i ojciec mają ciemne oczy.
Z czego to wynika? Przy oczach ciemnych jedną część genów mogą stanowić geny recesywne. Dlatego, jeśli matka ma ciemne oczy (jeden gen recesywny, a drugi dominujący), ojciec również ma ciemne oczy (jeden gen recesywny, a drugi dominujący), dziecko może odziedziczyć geny recesywne. Oznacza to, że w tym przypadku kolor oczu nie dowodzi pokrewieństwu lub jego braku.
Mój syn nie jest do mnie podobny – co robić?
Gdy pojawiają się myśli typu –„Mój syn nie jest do mnie podobny. Czy na pewno jestem jego ojcem?”, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu DNA na ojcostwo. Otrzymując jednoznaczny i pewny wynik, odzyskasz spokój na całe życie. Do badania wystarczy pobrać próbki materiału genetycznego od dziecka, mężczyzny oraz ewentualnie matki, co pozwoli ustalić profile genetyczne i je porównać.
Profile DNA (tzw. genetyczne odciski palca) są dla każdego unikalne i dziedziczone po rodzicach. Badanie na ojcostwo wykonuje się prywatnie lub w celach sądowych. Jako próbki mogą posłużyć wymazy z policzka, krew lub mikroślady (np. takie jak używana szczoteczka do zębów).
Do wykonania testu na ojcostwo należy wybrać dobre laboratorium, gdyż wykonuje się go raz na całe życie! Dzięki temu pozbędziesz się dręczących wątpliwości.