Jak można wykonać test na ojcostwo?

Nowoczesny test na ojcostwo ma wysoki poziom wiarygodności i jest łatwy do wykonania. Badanie nie jest refundowane, jednak oferta laboratoriów jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. Wynik badania na ojcostwo można uzyskać już w 10 dni roboczych, dzięki czemu można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo bardzo szybko.

Jak przebiega test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można wykonać w ciąży?
Test na ojcostwo – czy jest dyskretny?
Test na ojcostwo – ile kosztuje?

Jak przebiega test na ojcostwo?

Test genetyczny na ojcostwo wymaga porównania materiału genetycznego z próbki pochodzącej od domniemanego ojca oraz od dziecka. Istnieje kilka typów próbek, które są akceptowane przy analizie – najczęściej jest to wymaz z wewnętrznej części policzka, ale również pobrana w punkcie pobrań krew żylna. Analiza może opierać się również o tzw. mikroślady, czyli przedmioty, z których można wyodrębnić materiał genetyczny od dziecka lub domniemanego ojca.

Czy test na ojcostwo można wykonać w ciąży?

Wiele laboratoriów oferuje test na ojcostwo w ciąży – badanie takie można wykonać nawet od 8 tygodnia, a więc bardzo wcześnie. Minusem jest cena badania DNA – w zależności od wybranej metody, koszt analizy to 2-7 tysięcy złotych. Dla porównania badanie już po narodzinach dziecka można wykonać nawet za 500-700 złotych.

Test na ojcostwo – czy jest dyskretny?

Każdy test DNA na ojcostwo jest dyskretny – można przesłać próbki do laboratorium za pośrednictwem kuriera (paczka niczym się nie różni od zwykłej przesyłki),  a także zdecydować się na pobranie krwi w zwykłym punkcie pobrań. Wynik jest udostępniany dla pacjenta drogą online i tak naprawdę żadna osoba postronna nie musi wiedzieć o badaniu. Oczywiście, o ile sam zlecający nie poinformuje o tym przyjaciół czy rodziny.

Test na ojcostwo – ile kosztuje?

Ceny testów na ojcostwo są zmienne i tak naprawdę każde laboratorium ma własny cennik. Standardowe badania na podstawie wymazów z policzka od domniemanego ojca i dziecka kosztują 500-700 złotych. Nieco więcej, nawet 1200 złotych kosztuje analiza mikrośladów. Testy na ojcostwo zlecane przez sąd kosztują średnio 1200-1700 złotych.