Gdy ojciec odmawia badań DNA – co można zrobić?

Badanie ojcostwa to popularny sposób na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Nie każdy domniemany ojciec chce wykonać badania DNA – nie oznacza to jednak, że kobieta ma zrezygnować z alimentów czy z uzyskania opieki nad dzieckiem. Są inne metody na to, by dojść do porozumienia, co być może skłoni mężczyznę do polubownego załatwienia sprawy.

Czy ojciec może odmówić badania ojcostwa?
Co zrobić, gdy ojciec odmawia badania ojcostwa?
Czy anonimowe badanie ojcostwa ma moc prawną?
Kto może pomóc przy wyborze badania ojcostwa?

Czy ojciec może odmówić badania ojcostwa?

Badanie na ojcostwo jest analizą, którą można wykonać prywatnie oraz na zlecenie sądu – oba badania są dobrowolne, dlatego też jeśli ojciec odmawia, matka dziecka lub sąd mają spory problem. Alternatywą jest wówczas wykonanie badania na podstawie mikrośladów, które do celów prywatnych nie musi wymagać zgody mężczyzny. Można pozyskać od niego próbkę właściwie bez jego wiedzy, ale wynik nie będzie miał żadnego znaczenia dowodowego.

Co zrobić, gdy ojciec odmawia badania ojcostwa?

Niestety, polskie prawo nie przewiduje żadnych środków, na podstawie których mężczyzna zostałby doprowadzony do testów na ojcostwo bez swojej zgody. Kiedy badanie DNA jest zlecane przez sąd, domniemany ojciec również może odmówić – wówczas jednak postawa ta jest traktowana na jego niekorzyść. Nie dość, że wynik prawdopodobnie będzie dla niego niekorzystny to zostanie on obciążony kosztami sądowymi.

Czy anonimowe badanie ojcostwa ma moc prawną?

Anonimowo, czyli prywatnie wykonane badanie genetyczne na ojcostwo nie ma mocy prawnej – dla żadnego sądu nie będzie mogło stanowić dowodu. Wiąże się to z brakiem utrzymania specjalnych procedur, które muszą być zachowane dla badań sądowych. Istnieje więc spore ryzyko, że wyniki są sfałszowane. W końcu nie wiadomo, jak została pobrana próbka i czy pochodziła od właściwej osoby.

Kto może pomóc przy wyborze badania ojcostwa?

W celu wyboru najlepszego badania na ojcostwo warto zdać się na wiedzę pracowników laboratorium zajmującego się analizami DNA. Są oni w stanie doradzić, które badanie będzie optymalne w konkretnym przypadku. Posiadają odpowiednią wiedzę na temat sposobów pobrania próbek czy metod wykonania badania – ma to znaczenie wówczas, kiedy mężczyzna odmawia wykonania analizy.