Czy można sprawdzić ojcostwo jeszcze podczas trwania ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży to najnowocześniejsza metoda diagnostyczna, która pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa już na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu mężczyzna może mieć pewność, że oczekuje narodzin własnego dziecka. Badanie na ojcostwo w ciąży jest wykonywane w sposób całkowicie bezpieczny dla matki oraz nienarodzonego maluszka.

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test DNA na ojcostwo opierający się na próbce krwi kobiety oraz wymazie z policzka mężczyzny można wykonywać już od skończonego 8 tygodnia ciąży, czyli w rozpoczynającym się 3 miesiącu ciąży. Na tym etapie kobieta zwykle wie o swoim odmiennym stanie stosunkowo krótko, a oczekiwanie na możliwość wykonania badania nie jest długa. Drugi rodzaj badania jest dostępny od 15 tygodnia ciąży.

Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży można wykonywać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju lub we współpracujących z nimi punktach pobrań. Takich placówek jest kilkaset – ich listę można łatwo sprawdzić w internecie i wybrać placówkę najwygodniejszą względem miejsca zamieszkania.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Badania DNA na ojcostwo wykonywane w czasie trwania ciąży dają szybki i co ważne, pewny wynik. Czas oczekiwania na wynik badania genetycznego wynosi maksymalnie 10 dni roboczych od dnia pobrania próbki. Nie wlicza się to w dni niepracujących, czyli weekendów oraz świąt. W sumie maksymalny czas oczekiwania na wynik wynosi więc 2 tygodnie kalendarzowe.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo w ciąży są skomplikowaną analizą, dlatego też są znacznie droższe niż badania na ojcostwo wykonywane już po narodzinach dziecka. Decydując się na badanie na ojcostwo w ciąży należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów wynoszących około 6500-7000 złotych w przypadku badania wykonywanego od 8 tygodnia ciąży oraz około 1700 złotych w przypadku badania dostępnego od 15 tygodnia ciąży. Większość laboratoriów genetycznych umożliwia rozłożenie płatności na dogodne dla klientów raty.