Cena badania DNA – co powinieneś wiedzieć

Czy cena badania DNA jest stała, Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty, Od czego zależy cena badania DNA, Czy badania DNA można zrobić za darmo

Pewność dotycząca ojcostwa jest bardzo ważna. Pozwala na nawiązanie lub rozwiązanie stosunków rodzicielskich. Całkowite sprawdzenie ojcostwa jest możliwe za pomocą testów DNA. Niestety wiele osób obawia się ceny za ich wykonanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że cenę badania DNA można rozłożyć na raty, a niekiedy nawet całkowicie umorzyć. Przypadki te przedstawione zostały poniżej.

Czy cena badania DNA jest stała?
Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty?
Od czego zależy cena badania DNA?
Czy badania DNA można zrobić za darmo?

Czy cena badania DNA jest stała?

Cena badania DNA w dobrym laboratorium jest stała i nie ulega zmianą. Wyjątek stanowi konieczność zbadania większej liczby markerów, jednakże liczbę markerów niezbędnych do wykonania testów, określa się najczęściej na samym początku. Pomimo tego, iż cena badania jest stała, nie warto jest przy wyborze sugerować się ceną najniższą. Laboratoria oferujące zaskakująco korzystną cenę, często ukrywając część kosztów, a ich wysokość może zaskoczyć klienta.

Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty?

Cena badania DNA może być rozłożona na raty, co otwiera drogę każdemu do poznania prawdy. Raty są bezpieczne, ich przyznawalność duża, a procedury ograniczone. Co ważne, nie jest wymagane posiadanie umowy o pracę. Możliwe jest rozłożenie płatności za badania od 5 do 60 rat! Umowa kredytowa dostarczana jest już na kolejny dzień po odbytej rozmowie telefonicznej.

Od czego zależy cena badania DNA?

Cena badania DNA zależy przede wszystkim od laboratorium w jakim jest ono wykonywane. Najczęściej waha się ono od kwoty 500 zł do 1300 zł. Na wysokość opłaty wpływ ma miedzy innymi rodzaj dostarczonego materiału genetycznego, miejsce wykonywania testu, czy cel, w jakim robione jest badanie. Jeżeli badanie robione jest w celach prywatnych, powyższy przedział cenowy pozwala na jego wykonanie. Jeżeli badanie wykonywane jest na potrzeby sądu, jego koszt może być o kilkaset złotych wyższy.

Czy badania DNA można zrobić za darmo?

Badania na ojcostwo nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Darmowe ich wykonanie możliwe jest jednak w dwóch przypadkach, o ile wykonywane są one do celów sądowych. Sąd może zwolnić osobę z opłaty w przypadku, gdy jego sytuacja materialna nie pozwala na zapłacenie za test oraz jeżeli dziecko, którego materiał genetyczny porównywany jest z materiałem mężczyzny, przebywa tymczasowo w placówce opiekuńczo-wychowawczej. W obydwóch przypadkach odpowiednie udokumentowanie stanowi podstawę zwolnienia z opłaty.