Badanie na ojcostwo – wiarygodność, rodzaje próbek, czas oczekiwania

Badanie na ojcostwo z dużą dokładnością pozwala ustalić, kto jest ojcem dziecka. Ten rodzaj badań wykonywany jest najczęściej albo dla celów prywatnych, albo w momencie, w którym zostaną one zlecone przez sąd. Z tego tekstu dowiesz się, czy badanie na ojcostwo jest wiarygodne, ile trzeba zapłacić za jego wykonanie, a także jakie próbki są w nim wykorzystywane oraz ile czasu należy czekać na wyniki. Zapraszamy do lektury!

Badanie na ojcostwo – na ile są wiarygodne?
Badanie na ojcostwo – jaka jest jego cena?
Jakie rodzaje próbek są wykorzystywane w badaniu na ojcostwo?
Kiedy możemy spodziewać się wyników badania na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo – na ile są wiarygodne?

Przeprowadzone badanie na ojcostwo jest bardzo wiarygodne. Decydując się na skorzystanie z usług laboratorium, analizującego 24 markery genetyczne (lub więcej), wiarygodność testu sięga aż 99,99(9) %. W praktyce oznacza to, że po uzyskaniu wyniku, nie ma nowy o dalszych nieścisłościach dotyczących pokrewieństwa.

Badanie na ojcostwo – jaka jest jego cena?

Sprawdzając cenę badania na ojcostwo znajdziesz kwoty w przedziale od 500 do 2000zł. Skąd wynika taka różnica w cenie? Przede wszystkim z jakości wykonywanej usługi. Renomowane laboratoria, mogące wykazać się odpowiednimi certyfikatami, muszą ponosić koszty robienia szkoleń swoich pracowników, korzystania z odczynników najwyżej jakości itd. Wszystko to sprawia, że ceny ich usług są droższe. Robiąc badanie DNA na ojcostwo nie warto jednak oszczędzać – wykonanie testu w renomowanym laboratorium pozwoli ci mieć pewność, że jego wynik jest wiarygodny.

Jakie rodzaje próbek są wykorzystywane w badaniu na ojcostwo?

Standardowo, próbką pozwalającą na przeprowadzenie badania genetycznego na ojcostwo, jest wymazówka z materiałem genetycznym, zebranym z wewnętrznej strony policzka. Jeśli jednak z jakichś powodów nie ma możliwość zebrania nabłonka z wnętrza policzka, badanie na ojcostwo można wykonać np. z materiału pochodzącego z krwi, ze spermy lub z naskórka pozyskanego w inny sposób.

Kiedy możemy spodziewać się wyników badania na ojcostwo?

Czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo zależy od wybranej procedury. W przypadku tzw. testu na ojcostwo express, wynik można otrzymać nawet po 48h. W większości przypadków jednak, badanie na ojcostwo zajmuje od 3 do 10 dni roboczych.