Badanie na ojcostwo przy wykorzystaniu mikrośladów – na czym polega?

Badanie na ojcostwo cieszy się dużą popularnością – laboratoria oferują różnorodne metody wykonania badania, dostosowując swoje usługi do zapotrzebowania klientów. Specyficznym sposobem wykonywania analizy jest badanie mikrośladów, które często może być jedyną szansą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Na czym polega badanie mikrośladów?
Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie mikrośladów?
Jaka jest cena badania mikrośladów?
Ile czeka się na wyniki badania mikrośladów?

Na czym polega badanie mikrośladów?

Badanie DNA mikrośladów jest wykonywane tak samo, jak standardowe badanie DNA na ojcostwo, różni się jednak typem wykorzystywanych próbek. Mikroślady to przedmioty codziennego użytku, na których znajduje się materiał genetyczny – może to być dziecięcy smoczek, szczoteczka do zębów, grzebień, zakrwawiona chusteczka. Z przedmiotów tych wyodrębniony zostaje materiał genetyczny, który poddaje się skrupulatnej analizie.

Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie mikrośladów?

Na badanie mikrośladów najlepiej jest zdecydować się wówczas, kiedy uzyskanie próbki wymazu z policzka od domniemanego ojca oraz od dziecka jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Bardzo często mikroślady wykorzystuje się do testu na ojcostwo zlecanego przez jednego z rodziców, kiedy drugi nie ma o tym wiedzy. Warto jednak podkreślić, że pozyskanie odpowiednich mikrośladów może być trudne.

Jaka jest cena badania mikrośladów?

Badanie mikrośladów jest nieco droższe od standardowego i należy za nie zapłacić około 750 złotych. Ostateczna cena testu na ojcostwo zależy od samego laboratorium, od typu próbki oraz jej stanu – ostateczna cena badania mikrośladów może więc sięgać nawet do 1500 złotych. Warto sprawdzić oferty kilku laboratoriów genetycznych, które zapewniają swoje usługi blisko miejsca zamieszkania.

Ile czeka się na wyniki badania mikrośladów?

Na wynik badania mikrośladów nie należy długo czekać – jest on dostępny w takim samym czasie, co w przypadku badań na podstawie próbki śliny. Badanie mikrośladów zapewnia prawidłowy wynik z dokładnością do 99,9% już po 10 dniach roboczych od daty dostarczenia próbek do laboratorium. Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo to 14 dni od uzyskania próbki przez laboratorium.