Badanie na ojcostwo, jak zrobić i mieć 100% pewności

W momencie, gdy tożsamość biologiczna ojca nie jest jasna, można wykonać badanie na ojcostwo. Taki test, profesjonalnie zrealizowany w certyfikowanym laboratorium, daje 100% gwarancję, z jaką można wykluczyć ojcostwo. Z kolei wynik, który potwierdza prawdopodobieństwo bycia ojcem wynosi 99,9999%.

Badanie na ojcostwo, jak zrobić ?
Badanie na ojcostwo, jaka cena ?
Badanie na ojcostwo, a czas oczekiwania na wyniki
Badanie na ojcostwo, jakie próbki ?

Badanie na ojcostwo – jak zrobić?

Badanie DNA na ojcostwo wymaga przekazania laboratorium odpowiedniego materiału służącego do testów DNA. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dla celów prywatnych zgoda matki nie jest konieczna. Przeciwna sytuacja jest w przypadku, gdy badanie na ojcostwo zlecone zostało przez sąd. Wówczas próbki pobrane muszą być od matki, jej dziecka oraz potencjalnego ojca lub ojców. Materiał do wykonania testu na użytek prywatny wystarczy pobrać od dziecka oraz od domniemanego ojca. Zestaw pobraniowy można osobiście zamówić w laboratorium, a następnie odesłać próbki do analizy.

Badanie na ojcostwo – jaka cena?

Na cenę testu na ojcostwo wpływa kilka czynników. Badanie na ojcostwo i jego koszt zależy od tego, czy jest wykonywane dla sądu czy dla osoby prywatnej oraz czy próbka będzie pobierana od kobiety ciężarnej czy już po narodzinach dziecka. Test na ustalenie ojcostwa nie jest refundowany, jednak jego cenę można rozłożyć na raty. W trudnej sytuacji finansowej sąd może też całkowicie zwolnić z opłat.

Badanie na ojcostwo a czas oczekiwania na wyniki

Analiza przekazanych do laboratorium próbek trwa zwykle kilka dni roboczych, a wynik badania na ojcostwo jest wydawany w maksymalnie 10 dni. Badanie na ojcostwo wymaga czasu, jednak pozwala definitywnie określić stopień pokrewieństwa.

Badanie na ojcostwo – jakie próbki?

Aby wykonać badanie na ojcostwo, należy dostarczyć do laboratorium odpowiednie próbki. Umożliwia to już analiza krwi ciężarnej kobiety. W pobranym od matki materiale znajdują się bowiem komórki płodu. Najwcześniej można je uzyskać po ukończeniu 8. tygodnia ciąży. Pobrać krew może jednak tylko wykwalifikowana pielęgniarka. Można również samodzielnie pozyskać materiał biologiczny. Do testu na ojcostwo będzie to wymaz z wewnętrznej strony policzka, kawałek paznokcia, kilka włosów wraz z cebulkami. Próbki, z których da radę wyizolować DNA, to także ślina pozostawiona na smoczku, kubeczku czy gumie do żucia, wydzielina z nosa na chusteczce. Jeżeli dostarczony materiał okaże się zanieczyszczony, można przekazać kolejny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.