Badanie na ojcostwo- jak wygląda?

Badanie na ojcostwo można wykonywać prywatnie, jak na skutek wyroku sądowego- służy potwierdzeniu lub zaprzeczeniu ojcostwa. W celu uzyskania wyników należy poddać analizie próbki uzyskane od potencjalnego ojca oraz dziecka. Próbka pobierana jest z wewnętrznej strony policzka lub alternatywnie z rzeczy osobistych ojca lub dziecka. Badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, a przede wszystkim bardzo wiarygodne. Można je wykonać w większości laboratoriów zajmujących się analizą materiału genetycznego.

Na czym polega badanie na ojcostwo?
Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?
Kiedy wykonać badanie na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Na czym polega badanie na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo polega na pobraniu próbki materiału genetycznego od domniemanego ojca oraz dziecka lub matki. Próbka pobierana jest najczęściej z policzka, a wymaz poddawany jest analizie laboratoryjnej, która z dużym prawdopodobieństwem pozwala potwierdzić ojcostwo lub wykluczyć ojcostwo mężczyzny. Alternatywą jest pobranie materiału genetycznego z rzeczy osobistych dziecka (np. smoczek) i ojca (np. szczoteczka do zębów).

Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?

Na badanie genetyczne na ojcostwo decydują się zwykle mężczyźni, którzy mają wątpliwości dotyczące tego, czy ich potomek jest ich genetycznym dzieckiem. W wielu przypadkach badanie może zlecić sąd. W każdej z tej sytuacji badanie DNA pozwala potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwu wyjaśniając sytuację.

Kiedy wykonać badanie na ojcostwo?

Test na ojcostwo wykonują mężczyźni, którzy dowiedzieli się o zdradzie partnerki, która miała miejsce w podobnym czasie, jak poczęcie dziecka. W takiej samej sytuacji na badanie mogą także zdecydować się kobiety. Wiele matek decyduje się także na wniesienie sprawy do sądu, jeśli ojciec dziecka nie poczuwa się do odpowiedzialności lub nie uznaje swojego ojcostwa. Każdy z omówionych przypadków jest wskazaniem do wykonania badań genetycznych.

Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Badanie na ojcostwo można wykonać w ciąży. Jest ono równie wiarygodne jak badanie przeprowadzone po narodzinach dziecka. Analizę można wykonać po 10 tygodniu ciąży bez obawy o zagrożenie dla dziecka.