Badanie na ojcostwo – jak wygląda i co trzeba wiedzieć?

Badanie na ojcostwo nie jest już tak skomplikowane jak niegdyś. Teraz testy przeprowadzane są z ogromną łatwością, co sprawia, że wyniki można mieć już w kilka dni. Oczywiście zmniejszyły się także ceny samych badań. Nic więc dziwnego, że niepewni rodzice decydują się na to, aby skorzystać z usług zaufanych laboratoriów. Dzięki temu potwierdzić mogą swoje przypuszczenia i przede wszystkim zyskać niezbędną pewność. 

W jakich sytuacjach możliwe jest zrobienie badania na ojcostwo?
Kto może starać się o zrobienie badania na ojcostwo?
W jaki sposób odbywa się badanie na ojcostwo?
Ile czasu oczekuje się wynik badania na ojcostwo?

W jakich sytuacjach możliwe jest zrobienie badania na ojcostwo?

Zrobienie badania DNA na ojcostwo jest tak naprawdę możliwe w wielu istotnych przypadkach. Na przykład, wtedy gdy jedno z rodziców ma pewne wątpliwości. O wykonanie badania DNA poprosić może kobieta – matka dziecka, jak i mężczyzna, który chce potwierdzić lub wykluczyć swoje ojcostwo. Zdarza się także, że badanie ojcostwa zostaje wykonane orzeczeniem sądu, na przykład podczas określania alimentów.

Kto może starać się o zrobienie badania na ojcostwo?

O wykonanie takich testów DNA może starać się, zarówno kobieta, która chce potwierdzić oficjalnie ojcostwo jednego z mężczyzn, jak i sam mężczyzna, który chciałby mieć pewność. Warto skorzystać z tej możliwości zawsze, wtedy gdy nie ma się pewności. Zwłaszcza, że test na ojcostwo jest bardzo prosty do wykonania i zajmuje naprawdę niewiele czasu. 

W jaki sposób odbywa się badanie na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo jest bezbolesny. Głównie dlatego, że wystarczy pobrać próbkę do badania, a tą próbką z reguły jest na przykład ślina, albo włos. Wystarczy przekazać taki materiał genetyczny do laboratorium i po prostu cierpliwie czekać na wynik testu na ojcostwo.

Ile czasu oczekuje się wynik badania na ojcostwo?

Nie tak długo, jak można by pomyśleć. Z reguły jest to czas około kilku dni do kilku tygodni. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przeczytanie regulaminu danego laboratorium. To właśnie tam wyszczególnione powinno być, jak długo trwa pobieranie materiału genetycznego oraz, jak długo trzeba czekać. Aktualnie jednak dobrej jakości laboratoria robią wszystko, aby ten czas był jak najkrótszy i wszystko przebiegło sprawnie.