Badanie na ojcostwo, czyli najskuteczniejsza forma sprawdzenia biologicznego rodzicielstwa

Badanie na ojcostwo można wykonać zarówno z własnej inicjatywy jak i za poleceniem sądu. Dzięki temu badaniu możemy w sposób naukowy potwierdzić lub wykluczyć biologiczne ojcostwo. W celu przeprowadzenia badania na ojcostwo konieczne będzie pobranie materiału biologicznego od ojca i dziecka. Wykonanie tego badania potwierdza ojcostwo w 99% i wyklucza w 100% 

Badanie na ojcostwo – jakie próbki materiału biologiczne są badane?
Ile kosztuje badanie na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo – czy przed badaniem na ojcostwo trzeba się przygotować?
Czy badanie na ojcostwo jest wiarygodne?

Badanie na ojcostwo – jakie próbki materiału biologiczne są badane?

Do przeprowadzenia badania DNA na ojcostwo potrzebne jest pobranie materiału biologicznego od potencjalnego ojca i dziecka (w przypadku polecenia sądowego również od matki). Wykorzystuję się głównie próbkę krwi, śliny lub wydzielinę z nosa. W przypadku dzieci próbką mogą być też paznokcie. Taki materiał zostaje wysłany do laboratorium i jest poddawany analizie genetycznej. U dzieci nienarodzonych materiał genetyczny zostaje pobrany podczas inwazyjnych badań prenatalnych. Takie badanie można wykonać już od 15 tygodnia ciąży. 

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?

To ile kosztuje badanie na ojcostwo w głównej mierze uzależnione jest od laboratorium w jakim zostanie poddane analizie. Wszystko zależy również od tego czy takie badanie wykonujemy prywatnie czy jest to zaleceniem sądu. Badanie DNA polecone przez są może zostać całkowicie lub częściowo umorzone. Z reguły badanie na ojcostwo kosztuje w granicach 500 zł i może wynosić nawet do 2000 zł. 
Część laboratoriów swoim klientom oferuje rozłożenie płatności na raty.

Badanie na ojcostwo – czy przed badaniem na ojcostwo trzeba się przygotować?

Nasze DNA nie ulega zmianie za sprawą czynników zewnętrznych. Do wykonania badania genetycznego na ojcostwo nie trzeba się specjalnie przygotowywać! Pacjent nie musi przychodzić na czczolecz na godzinę przed pobraniem próbki nie zaleca się spożywania posiłków, przyjmowania płynów i palenia papierosów. 

Czy badanie na ojcostwo jest wiarygodne?

Wynik badania na ojcostwo otrzymywany jest zazwyczaj w przeciągu 7 dni roboczych. Przekazywane są głównie drogą listowną, elektroniczną lub telefoniczną w dyskretny sposób. Przeprowadzone badanie na ojcostwo może  potwierdzić ojcostwo w 99,99% oraz wykluczyć je w 100%.