Badanie genów – co możesz sprawdzić badając DNA?

Jak zbadać geny? Badanie genów polega na analizie materiału genetycznego danej osoby. Umożliwia wykrycie zmian w DNA, które mogą istotnie wpływać na zdrowie człowieka. Ponadto testy DNA są najskuteczniejszą metodą ustalenia biologicznego ojcostwa. Co daje badanie genów? Jaki jest koszt testów DNA? Wyjaśniamy poniżej.

Informacja zawarta w materiale genetycznym ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądał i funkcjonował nasz organizm. Badanie genów pozwala na uzyskanie istotnej i rzetelnej wiedzy na temat tego, co zostało zakodowane w materiale genetycznym człowieka, poprzez rozpoznanie ewentualnych zmian, które mogą być przyczyną wystąpienia choroby genetycznej.

Badanie genów ma bardzo szeroki zakres, począwszy od szukania przyczyn chorób i zaburzeń, poprzez badanie DNA w testach ojcostwa i wykorzystywanie informacji z materiału genetycznego np. w kryminalistyce.

Tego dowiesz się z artykułu:

Badanie genów – jak zrobić test na ojcostwo?

Badanie genów – jak zlecić badania w kierunku nietolerancji pokarmowych i alergii?

Badanie genów – jak wykonać badania prenatalne?

Badanie genów – jakie inne badania można wykonać i co można zyskać?

Badanie genów – jak zrobić test na ojcostwo?

Badanie genów wykorzystywane w testach na ojcostwo to najskuteczniejsze metoda na potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa.

Jak zbadać geny w badaniu ojcostwa? Aby uzyskać pewną i jednoznaczną odpowiedź dotyczącą pokrewieństwa między dzieckiem a mężczyzną, wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Oto one [1]:

 • umów wizytę w placówce lub zamów zestaw do domu;
 • pobierz próbki do badania ojcostwa;
 • wypełnij dokumenty i przekaż z próbkami do placówki;
 • opłać test na ojcostwo;
 • odbierz wynik.

Testy na ojcostwo można przeprowadzić na dowolnych próbkach zawierających materiał genetyczny badanych osób. Wykorzystuje się do tego wymazy z policzka oraz mikroślady, za które mogą posłużyć np.: szczoteczka do zębów, nadgryzione ciastko, włosy z cebulkami, patyczek od lizaka, smoczek. Na podstawie próbek ustalane są profile genetyczne osób badanych, które pozwalają na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Czas oczekiwania na wynik w przypadku wymazów z policzka to 3-5 dni roboczych, a w przypadku mikrośladów do 10 dni roboczych [1].

Całe badanie genów w teście ojcostwa może być przeprowadzone bez wychodzenia z domu z zachowaniem pełnej dyskrecji.

Warto wspomnieć, że możliwe jest badanie genów już podczas ciąży – badanie ojcostwa w ciąży można zrealizować od 8 jej tygodnia.

Badanie genów – cena – w zależności od rodzaju badania (wykonywane w ciąży czy po narodzinach dziecka, zlecenie prywatne czy zlecenie sądowe) koszt waha się w graniach od 1200 zł do 5570 zł.

Badanie genów – jak zlecić badania w kierunku nietolerancji pokarmowych i alergii?

Badanie genów wykonuje się u osób, które dotknięte są różnymi objawami wywołanymi przez alergeny. Symptomy mogą dotyczyć skóry, układu oddechowego i pokarmowego – mogą mieć różny przebieg i poziom nasilenia. Alergeny mogą dostać się do organizmu człowieka w różny sposób i dzielimy je na: wziewne, kontaktowe, pokarmowe, jad owadów, leki [2].

Alergie wiążą się z takimi objawami jak: łzawienie, katar, kichanie, wysypka, ból brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty. Przy występowaniu takich symptomów zalecane jest badanie genów w kierunku alergii [2].

Jak zbadać geny pod kątem alergii? Wykonywane są testy alergiczne z krwi i testy skórne.

Testy z krwi pozwalają na określenie swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Badanie wykonywane jest z próbki krwi, którą pobiera się najczęściej z żyły odłokciowej. Przeprowadza się je w konkretnych panelach w zależności od rodzaju alergii oraz ilości alergenów. Zakres badania jest bardzo szeroki – jest to od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix. Czas oczekiwania na wynik to od 5 do 10 dni roboczych. Do wykonania testu z krwi nie trzeba odstawiać leków – przyjmowane lekarstwa nie mają wpływu na wiarygodność wyniku [2].

Testy skórne to naniesienie na skórę zawiesiny z alerganami oraz kontrolami dodatnimi i ujemnymi. Następnie wykonuje się ukłucia w skórę za pomocą specjalnych lancetów. W efekcie tego zabiegu czynnik dostaje się do krwiobiegu. Testy te wymagają kontaktu z niewielką ilością alergenu – najczęściej jest to od 15 do 20 potencjalnych alergenów, które wywołują reakcję organizmu już w 15-20 minut. Testy te jednak nie dają 100 proc. gwarancji wykrycia danego alergenu, gdyż zdarza się, że reakcja bywa opóźniona, a przy testach skórnych wynik sprawdzany jest już po kilkunastu minutach. Badania te wymagają odstawienia większości leków, szczególnie antyhistaminowych [2].

Aby umówić się na badanie, wystarczy zadzwonić do placówki, napisać lub wypełnić formularz kontaktowy.

Badanie genów – cena [2]:

 • badania w kierunku alergii – od 200 zł do 1399 zł;
 • badania w kierunku nietolerancji pokarmowych – od 150 zł do 554 zł.

Badanie genów – jak wykonać badania prenatalne?

Badanie genów podczas badań prenatalnych przekazuje cenne informacje o zdrowiu dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Do nieinwazyjnych, czyli całkowicie bezpiecznych dla mamy i dziecka, badań genetycznych należy np. test NIFTY [3].

Jak zbadać geny podczas życia płodowego możliwe jest do wykonania od 10 tygodnia ciąży i pozwala oszacować ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka, takich jak np. trisomia 21,18, 13, aneuploidie chromosomów czy mikrodelecje lub mikroduplikacje. Najszersza wersja testu NIFTY, czyli NIFTY pro anazlizuje wystąpienie aż 94 chorób [3].

Jak zbadać geny podczas badań prenatalnych? Przy nieinwazyjnych testach prenatalnych typu NIFTY, wystarczy pobrać próbkę krwi od ciężarnej jak do zwykłej morfologii. W krwi mamy krąży wolne płodowe DNA, którego analiza przekazuje rzetelną wiedzę o stanie zdrowia dzidziusia. Dodatkowo na życzenie rodziców na wyniku badania (dostępny do 10 dni roboczych) może być zawarta informacja o płci dziecka [3].

Badanie genów – cena: koszt badania NIFTY Pro (o najszerszym zakresie) to 2397 zł. Obecnie badanie możliwe jest do zrealizowania jednocześnie z testem na ojcostwo w Pakiecie Pewna Mama, w bardzo atrakcyjnej cenie!

Badanie genów – jakie inne badania można wykonać i co można zyskać?

Z tego względu, że badanie genów ma bardzo szeroki zakres, znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób, np. onkologicznych. Osoby, które są nosicielami wadliwych genów, są obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór nawet kilkanaście razy większym niż inni. Badanie genów umożliwia wczesną diagnozę, uprzedzenie rozwoju choroby i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki [4].

Jak zbadać geny? Współczesna genetyka dysponuje testami na wiele rodzajów nowotworów. Test polega na analizie sekwencji materiału genetycznego DNA w celu poszukiwania zmian mogących wpłynąć na rozwój chorób nowotworowych. Badany materiał DNA uzyskuje się z komórek krwi lub wymazu z jamy ustnej [4].

Jednym z testów pomocnych w diagnostyce chorób nowotworowych jest test WES.

Badanie genów – cena – koszt paneli nowotworowych może wahać się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Wykonanie testu WES to koszt około 5000 – 6000 tysięcy złotych [5].

Badanie genów pozwala na wykrycie choroby, zanim pojawiły się jakiekolwiek objawy, dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia na bardzo wczesnym etapie schorzenia. Prenatalne testy DNA często przywracają spokój o zdrowie dziecka, natomiast testy na ojcostwo rozwiewają wszelkie wątpliwości co do pokrewieństwa między dzieckiem a domniemanym ojcem.

Źródła:

 1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-krok-po-kroku/
 2. https://www.testdna.pl/alergia/testy-alergiczne/
 3. https://badanienifty.pl/badania-prenatalne/badania-prenatalne-genetyczne/
 4. https://www.zwrotnikraka.pl/badania-genetyczne-na-raka/
 5. https://www.testdna.pl/cennik-badania-medyczne/

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz