Badania na ojcostwo – sposób przeprowadzania badania

Badanie na ojcostwo jest jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Analiza cieszy się rosnącą popularnością, na co wpływa stosunkowo niska cena badania oraz jego szeroka dostępność. Można wykonać badanie szybko i dyskretnie, nawet nie zgłaszając się osobiście do laboratorium.

Gdzie można zrobić badanie na ojcostwo?
Od czego uzależniony jest czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo – kto w nim uczestniczy?
W jaki sposób można uzyskać zestaw do badania na ojcostwo?

Gdzie można zrobić badanie na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo jest wykonywane w laboratoriach genetycznych – placówki znajdują się na terenie całego kraju, dlatego nie ma większego problemu z wykonaniem analizy. Można zamówić badanie DNA w placówce zlokalizowanej w innej części kraju – próbki można przesłać bezpośrednio do placówki, nie trzeba zgłaszać się do niej osobiście. Przed zleceniem badania ojcostwa warto jednak sprawdzić opinie na temat wybranego laboratorium.

Od czego uzależniony jest czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo?

Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo to 5-10 dni roboczych. Niektóre laboratoria za dodatkową opłatą umożliwiają przyśpieszenie badania. Czas oczekiwania na wynik zależy od typu próbki, na podstawie której zostaje wykonane badanie czy również ilości zleceń, które aktualnie realizuje laboratorium.

Badanie na ojcostwo – kto w nim uczestniczy?

W badaniu genetycznym na ojcostwo na ogół biorą udział dwie osoby – domniemany ojciec oraz dziecko. Próbki przekazane do badania muszą zawierać materiał genetyczny pochodzący od tych osób. Można wykonać również testy na ojcostwo, do których zostanie dołączona kolejna próbka – dzieje się to wtedy, gdy więcej niż jeden mężczyzna chce potwierdzić lub wykluczyć swoje ojcostwo. Do badania można włączyć w razie konieczności próbkę pochodzącą od matki dziecka.

W jaki sposób można uzyskać zestaw do badania na ojcostwo?

Zestaw pobraniowy, dzięki któremu w warunkach domowych można pozyskać próbkę do badań DNA ojca oraz dziecka otrzymuje się w laboratorium. Można zgłosić się po niego osobiście, odebrać we wskazanej aptece lub poczekać na dostawę za pośrednictwem kuriera. Sposób dostarczenia zestawów pobraniowych jest zawsze omawiany podczas zamawiania badania – warto zapytać wówczas o tę kwestię.