Badania na ojcostwo – jak się za to zabrać?

Badanie na ojcostwo czasem jest jedynym rozwiązaniem, aby dowieść czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Z wnioskiem o taki test zarówno może wyjść kobieta jak i mężczyzna. Powodów, dla których wykonuje się badania DNA na ojcostwo jest bardzo dużo. Trzeba jednak wiedzieć kilka podstawowych kwestii zanim podejdzie się do zlecenia testów.

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo, Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek, Z czego zrobić badanie na ojcostwo, Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek?
Z czego zrobić badanie na ojcostwo?
Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo?

Może się zdarzyć sytuacja, w której osoba nieletnia będzie potrzebować zlecić wykonanie testów na ojcostwo. Zatem czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania genetyczne na ojcostwo? Odpowiedź brzmi – tak. Polskie prawo zezwala na wykonanie takiego badania DNA tylko osobie dorosłej. Oznacza to, że przed osiągnięciem 18 roku życia potrzebna jest zgoda rodziców albo prawnych opiekunów.

Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek?

Kolejnym pytaniem, na które warto znać odpowiedź – Czy do testu DNA na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek? Oczywiście potrzebne jest wypełnienie niezbędnych dokumentów, które można pobrać ze strony internetowej laboratorium i dołączyć do wysyłanych próbek. Do najważniejszych z nich należą zgody matki oraz domniemanego ojca.

Z czego zrobić badanie na ojcostwo?

Z czego zrobić badanie ojcostwa? Najlepszym sposobem jest pobranie wymazu z policzka każdej osoby. Jednak mogą to być zupełnie inne materiały, które posiadają kod genetyczny zainteresowanych osób, a więc – próbka krwi, wydzielina z nosa, włosy, paznokcie oraz przedmioty używane przez danego człowieka ( smoczek, szczoteczka do zębów, guma do życia, itd).

Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie?

Oprócz wykonywania testów na polecenie sądu możliwe jest dokonanie testu na ojcostwo prywatnie. Zestaw do pobrania próbek można zamówić poprzez stronę internetową laboratorium. Zostanie on wysłany kurierem na podany adres lub do paczkomatu. Istnieje także możliwość zakupu takich próbek w aptece. W obu przypadkach gotowy materiał wraz z potrzebnymi dokumentami wysyłamy do laboratorium i oczekujemy na wynik.