Wykonywanie badań na ojcostwo i ich cena
Badania na ojcostwo są łatwo dostępne – wykonują je laboratoria, do których wystarczy przesłać pobrane próbki. Testy są szansą na ustalenie lub wykluczenie ojcostwa. Ich wynik może stanowić dowód sądowy – na podstawie badania DNA są ustalane alimenty czy prawo do spadku.
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Czy spożywane leki mogą zmienić wynik badania na ojcostwo?
Co wpływa na cenę badania na ojcostwo?
Co wpływa na jakość badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Mało prawdopodobnym jest, by badania na ojcostwo się myliły. Ich skuteczność sięga bowiem 99,9999%. Oczywiście wiele zależy od laboratorium, stosowanych technik i tego, czy badanie wykonywane jest dwukrotnie. Możliwość pomyłki może wynikać ze strony osoby pobierającej próbkę – może się w niej znaleźć materiał genetyczny innej osoby. Laboratoria analizują otrzymaną próbkę nie wnikając w to, skąd ona pochodzi. Z tego powodu przy badaniu DNA dla celów sądowych, materiał pobiera się w laboratorium w obecności świadków.
Czy spożywane leki mogą zmienić wynik badania na ojcostwo?
Wiele osób zastanawia się, czy przyjmowane leki doraźne lub na choroby przewlekłe, mogą w jakiś sposób wpływać na wynik badania. Jest to niemożliwe. Podczas badania ojcostwa analizowane są markery genetyczne, które są niezmienne bez względu na warunki zewnętrzne. Żadna przyjmowana substancja nie może ich zmienić.
Co wpływa na cenę badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo różnią się między sobą ceną. Zależy ona od sposobu pobrania próbek oraz od ich rodzaju. Najtańsze są testy, do których materiał w postaci wymazu z policzka pobiera się samodzielnie. Nawet 6 tysięcy złotych należy jednak zapłacić za testy na ojcostwo wykonywane podczas ciąży. Wymagają one bowiem obecności wyspecjalizowanego personelu medycznego i znacznie bardziej skomplikowanych procedur pobrania próbki płynu owodniowego.
Co wpływa na jakość badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo nie są identyczne – warto szukać laboratorium, które oferuje analizę 24 markerów DNA, co daje najbardziej wiarygodny wynik. W razie potrzeby analizę można rozszerzyć nawet do badania 34 markerów. Na jakość badania mogą wpływać metody analizy stosowane przez laboratorium oraz to, czy wynik jest otrzymywany na podstawie jednego, czy dwóch badań.