Wykonanie badania testu na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo najczęściej wykonuje się, kiedy dziecko jest już na świecie. Badanie na ojcostwo można także wykonać w momencie, kiedy kobieta jest już w ciąży. Czego należy się dowiedzieć w pierwszej kolejności o takim badaniu? Czy to badanie jest w pełni bezpieczne?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży, Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo, Kto może zażądać badania na ojcostwo, Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?
Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?
Kto może zażądać badania na ojcostwo?
Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?

Jak najbardziej! Badanie DNA na ojcostwo dostępne jest już od 8 tygodnia ciąży. Wtedy badanie wykonywane jest na podstawie krwi matki oraz wymazu z policzka ojca. Od 15 tygodnia ciąży test na ojcostwo można wykonać na podstawie płynu owodniowego oraz jakiejkolwiek próbki pochodzącej od rodziców, włączając w to mikroślady.

Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?

Przygotowanie do takiego badania genetycznego na ojcostwo nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy na godzinę przed pobraniem próbek w domu lub w laboratorium powstrzymać się od jedzenia oraz od picia. Dodatkowo w tym samym czasie nie można palić nikotyny, pić alkoholu. Nie można nawet żuć gumy. Jest to bardzo krótki okres, dlatego każdy na pewno będzie w stanie sobie z tym poradzić.

Kto może zażądać badania na ojcostwo?

Zażądać tego może dowolna, pełnoletnia osoba. Na myśl od razu przychodzi ojciec albo matka dziecka. Niekoniecznie muszą to być oni, bowiem o wykonanie badania DNA na ojcostwo może wystąpić dowolna inna osoba, która ma ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych.

Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Nie jest to żadne skomplikowane badanie. Wystarczy pojawić się w odpowiednim laboratorium, gdzie pacjent zostanie o wszystkim dokładnie poinstruowany. Można również zrobić badanie na ojcostwo w domu. W domu sytuacja nie wygląda na trudną. W opakowaniu do pobrania próbek znajduje się dokładna instrukcja obsługi, która informuje, jak należy pobrać wymaz z policzka lub też jakie mikroślady można zebrać do badania. Potem wystarczy wypełnić odpowiednie dokumenty, a całość odesłać do laboratorium, gdzie rozpoczną się badania nad uzyskaniem wyniku testu na ojcostwo, który będzie potwierdzał ojcostwo lub też będzie jemu zaprzeczał.