Wszystko co trzeba wiedzieć o badaniach na ojcostwo?

Badania na ojcostwo to dla wielu mężczyzn jedyna droga do poznania prawdy o swoich domniemanym rodzicielstwie. Ten temat wciąż jeszcze dla niektórych wydaje się tabu, a przez to narosło wokół niego wiele mitów. Przeczytaj co powinno się wiedzieć o badaniach na ojcostwo jeszcze przed ich wykonaniem.

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane, Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo, Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo, Jak wygląda procedura badania na ojcostwo

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane?
Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo?
Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo?
Jak wygląda procedura badania na ojcostwo?

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane?

Wiele osób zastanawia się jakie badania na potwierdzenie ojcostwa powinno się wykonać. Pamiętajmy, że cały proces polega na ustaleniu odpowiednich markerów genetycznych za pomocą próbek DNA pobranych od dziecka i domniemanego ojca. Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego zestawu, który pozwala na bezbolesne i nieinwazyjne pobranie próbki DNA.

Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo?

Warto wiedzieć, że badanie na ojcostwo może zlecić każda osoba, która ukończyła osiemnaście lat. Nie potrzeba do tego ani żadnego skierowania, ani zgody. Próbka DNA od dziecka może być pobrana za zgodą jego prawnych opiekunów. Czasami test wykonuje się z zachowaniem procedury sądowej, wówczas w badaniu biorą udział matka, dziecko i potencjalny ojciec. Wszyscy muszą wylegitymować się dowodem tożsamości.

Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo najczęściej wykonywane jest po narodzinach dziecka. Jeżeli jednak zachodzą specjalne okoliczności może ono zostać przeprowadzone jeszcze w okresie życia płodowego. Najwcześniej badanie można wykonać w ósmym miesiącu ciąży. Wówczas polega ono na wyodrębnieniu markerów genetycznych z krwi matki. Kolejna szansa nadarza się w piętnastym tygodniu, kiedy to badanie można przeprowadzić za pomocą płynu owodniowego, który zwykle jest pobierany podczas badań prenatalnych.

Jak wygląda procedura badania na ojcostwo?

Procedura badania zaczyna się od pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Można tego dokonać samodzielnie w warunkach domowych za pomocą specjalnego zestawu albo na miejscu w odpowiedniej placówce. Można także dostarczyć własne materiały, takie jak włos z cebulką lub odrobina krwi na chusteczce. Procedura trwa od 3 do 5 dni.