Wiarygodność testów na ojcostwo. Czy można sfałszować wynik?

Testy na ojcostwo są coraz szerzej stosowane nie tylko wśród osób prywatnych. Często są zlecane przez sądy i inne organy ścigania. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat; czy można je sfałszować, czy jest potrzebna zgoda matki oraz w jakim stopniu wynik jest wiarygodny.

Jak sfałszować testy na ojcostwo?
Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?
Kto może zlecić testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo są pewne?

Jak sfałszować testy na ojcostwo?

Współczesne laboratoria wykonujące testy na ojcostwo są w stanie podać wynik z 99,99% prawdopodobieństwem. Dlatego też sfałszowanie wyniku jest niemożliwe. Nawet jeżeli do placówki zostanie przekazany przedmiot z mikrośladem, takim jak grzebień czy szklanka, laborant jest w stanie uzyskać z niego odpowiednie markery DNA i ustalić ojcostwo. Również w przypadku picia alkoholu czy palenia papierosów, wynik nie zostanie podważony.

 

Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?

Jak najbardziej można zlecić prywatny test na ojcostwo bez wiedzy matki jak też dziecka. Laboratoria dbają o dyskrecje i zapewniają pełną anonimowość. Takie badanie jest jednak tylko dla naszej wiedzy. Jeżeli potrzebujemy go na potrzeby sądowe, wymagana jest pisemna zgoda matki oraz wszystkie dane osobowe, w tym też dane dziecka. Inaczej wynik nie będzie miał żadnego znaczenia w oczach sądu.

 

Kto może zlecić testy na ojcostwo?

Test na ojcostwo można zlecić prywatnie, nie podając danych osobowych drugiej osoby. Badanie może być zlecone również przez organy wyższe jak sąd, najczęściej w celu ustalenia alimentów. W przypadku drugiej opcji istnieje możliwość ubiegania się o refundację badania, jeżeli wykażemy swoją niezdolność finansową.

 

Czy testy na ojcostwo są pewne?

Testy na ojcostwo zlecone profesjonalnym placówkom są jak najbardziej pewne. Takie laboratoria, wykorzystują w badaniach pełną pulę 24 markerów DNA, co daje niepodważalny wynik. Może być on użyty nawet w trakcie trwania postępowania sądowego. Jeżeli placówka posiada odpowiednie akredytacje, będzie w oczach sądu jak najbardziej wiarygodna. Zdarza się też, że sam sąd zleca badanie i na jego podstawie wyznacza osobę do płacenia alimentów itd.