Testy na ojcostwo – wątpliwości i przeciwwskazania
Testy na ojcostwo to najpopularniejsza i najbardziej skuteczna metoda na potwierdzenie lub zaprzeczenia rodzicielstwa mężczyzny. Wiele osób jednak zastanawia się, czy każdy może je wykonać oraz, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Wszystkie wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym artykule.
Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?
Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?
Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?
Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?
Wiele osób zastanawia się, czy czynniki takie jak choroba, mogą wpłynąć negatywnie na wyniki tekstów na ojcostwo oraz w jakiś sposób je podważyć. Na szczęście stan zdrowia nie jest czynnikiem, który może w jakikolwiek sposób wpłynąć na wynik badania. Nasz zestaw genów pozostaje niezmienny, niezależnie od kondycji organizmu.
Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?
Jak już zostało powiedziane, żadne zewnętrzne czynniki nie są w stanie wpłynąć na wynik tekstów na ojcostwo. Dlatego nie istnieją szczególne do nich przeciwwskazania. Jeżeli materiał genetyczny zostaje pobrany z policzka warto zadbać o to, aby przed wzięciem próbki jama ustna była pozbawiona resztek jedzenia. Nie wpływa to wynik badania na ojcostwo, ale może fragmenty pokarmu mogą wydłużyć okres oczekiwania na niego.
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?
Niestety, z punktu widzenia prawa nie można przeprowadzać badania genetycznego na ojcostwo bez wiedzy i świadomej zgody opiekuna prawnego dziecka, którym najczęściej pozostaje matka. Wynik potencjalnego badania nie może być uznany jako dowód w sądzie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość przeprowadzenia tak zwanych testów anonimowych, których wynik przeznaczony jest wyłącznie do naszej informacji. Wówczas zgodna rodziców nie jest potrzebna,
Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?
W większości laboratoriów testy na ojcostwo wykonywane są według tej samej procedury. W przypadku testów robionych prywatnie możemy korzystać z szerokiej palety możliwości i dostarczać do laboratorium różne próbki. Różnice pojawiają się w przypadku badań zleconych przez sąd. Wówczas muszą zostać zachowane specjalne procedury, w tym także obecność świadków.