Testy na ojcostwo – kto może je zrobić?

Czy tylko mężczyźni mogą wykonywać testy na ojcostwo? Kto właściwie robi takie badania DNA? To pytania, które zadaje sobie wiele ludzi. Czasami kobieta może mieć wątpliwości co do tego czy jej mąż jest rzeczywiście ojcem jej dziecka. Często to nawet dziadkowie podejmują się prób zrobienia takich testów. Tylko czy jest to możliwe?

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo mogą zrobić dziadkowie, Czy próbki do testów na ojcostwo trzeba przechowywać w lodówce, Czy do testów na ojcostwo można użyć gumy do żucia

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo mogą zrobić dziadkowie?
Czy próbki do testów na ojcostwo trzeba przechowywać w lodówce?
Czy do testów na ojcostwo można użyć gumy do żucia?

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo robią zarówno mężczyźni jak i kobiety. Ciężko stwierdzić kto częściej wykonuje takie badania. Czasami mężczyźni mają wątpliwości co do wierności swoich żon i chcą dowiedzieć się czy dziecko jest na pewno ich potomkiem. Często jednak to kobiety nie mają pewności czy ich partner jest na pewno ojcem dziecka. Historii może być wiele, jednak należy wiedzieć, że kobiety również wykonują takie testy DNA, przy wykorzystaniu materiału genetycznego mężczyzn.

Czy testy na ojcostwo mogą zrobić dziadkowie?

Może się zdarzyć również tak, że to dziadkowie będą chcieli rozwiać swoje wątpliwości co do tego kto jest ojcem ich wnuka. Są również sytuacje w których dziadkowie zostaną poproszeni o zrobienie takich badań na pokrewieństwo.

Testy ojcostwa mogą wykonać osoby trzecie tylko na zlecenie przynajmniej jednego z rodziców. Oznacza to, że dziadkowie będą mogli zrobić takie badania ojcostwa, jeśli zleci im to ojciec, matka lub opiekun prawny dziecka.

Czy próbki do testów na ojcostwo trzeba przechowywać w lodówce?

Najistotniejszym jest, aby nie dotykać wymazów czy innych materiałów pobranych do badania na ojcostwo, ponieważ mogą zostać zanieczyszczone przez DNA osoby niebadanej. Ważne, aby próbki do testów przechowywać w sterylnym miejscu, które nie jest narażone na zawilgocenie i pleśnienie. Dlatego próbek do badania DNA na ojcostwo nie powinno się trzymać w lodówce. Jest tam zbyt wilgotno i zimno. Najlepsza temperatura na przechowywanie materiałów to temperatura pokojowa.

Czy do testów na ojcostwo można użyć gumy do żucia?

Jeśli nie mamy możliwości pobrać wymazów z jamy ustnej, a mamy DNA jedynie w gumie do żucia, to i taka forma będzie dobra. Możliwe jest wyizolowanie materiału genetycznego z gumy, która wcześniej miała kontakt ze śliną osoby badanej. Więcej informacji: Badanie na ojcostwo z próbek dyskretnych.