Testy na ojcostwo – ich wykonanie i wiarygodność

Testy na ojcostwo uznawane są za wysoce wiarygodną metodę potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Obecnie jest to jedyna metoda uznawana przez sąd jako jednoznaczny dowód. Testy na ojcostwo się zmieniają, dostępne są w coraz szerszym zakresie, a wykorzystywane metody analizy są nowoczesne. Pozwalają na uzyskanie wyniku już w przeciągu kilku dni roboczych od pobrania próbki.

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić, Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca, Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca, Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?
Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?
Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?

Nowoczesne testy na ojcostwo wyróżniają się wiarygodnością sięgającą 99,9999%, dlatego można im zaufać. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich sfałszować. Istnieje taka możliwość przy samodzielnym pobieraniu próbki – może znaleźć się na niej materiał genetyczny innej osoby. Z tego powodu przy badaniach DNA wykorzystywanych do celów sądowych, próbka pobierana jest w laboratorium, w obecności świadków.

Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?

Zgodnie z prawem, testy na ojcostwo powinny być wykonywane za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów dziecka. Laboratoria nie wymagają jednak takiej zgody, przy wykonywaniu badań na ojcostwo na własną rękę, na podstawie wymazu z policzka czy innego materiału (włosa, chusteczki itp). Możliwe jest wykonanie takiego testu w tajemnicy przed drugim rodzicem. Wystarczy jedynie dysponować próbką z materiałem genetycznym dziecka, którą wraz z próbką pochodzącą od domniemanego ojca, przesyła się do wybranego laboratorium.

Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?

Testy na ojcostwo mogą być wykonywane również po zgonie ojca. Ważne jest jedynie to, by dysponować próbką z materiałem genetycznym osoby zmarłej. Może to być choćby włos, który zostanie poddany analizie. Możliwe jest również ustalenie pokrewieństwa poprzez badanie próbki osoby blisko spokrewnionej ze zmarłym i porównanie jej z materiałem genetycznym dziecka.

Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?

Wynik testów na ojcostwo może być wykorzystany do celów prywatnych, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Testy są wykonywane zarówno przez rodziców, jak i dziadków dziecka. Badania na ojcostwo są także wykorzystywane przez sądy – mogą bowiem stanowić dowód w sprawach sądowych czy podczas ubiegania się o alimenty.