Testy na ojcostwo – czy rodzaj próbki DNA ma wpływ na koszt analizy?

czy rodzaj próbki ma wpływ na koszt testu na ojcostwoW testDNA możesz zrealizować całkowicie pewny test na ojcostwo na podstawie każdej próbki. Jej rodzaj nie ma wpływu na koszt testu. Musi znajdować się na niej jedynie materiał genetyczny badanej osoby. Do testu nadają się więc np. używana szczoteczka do zębów, używany smoczek czy zużyta guma do żucia.

 

Testy na ojcostwo – dlaczego niektóre laboratoria zwiększają koszt przy analizie mikrośladów?

testDNA może pochwalić się sporym doświadczeniem w zakresie analizy próbek różnego typu. Laboranci na co dzień mają do czynienia nawet z pozornie najdziwniejszym materiałem przekazanym przez klientów, dlatego każdy traktują dokładnie w ten sam sposób. Dla takich specjalistów każda próbka jest więc dobra i każda zapewnia jednoznaczny wynik. Co więcej, cena, niezależnie od rodzaju próbki, jest taka sama. Testy na ojcostwo realizowane w testDNA pozwalają wykluczyć ojcostwo na 100% oraz potwierdzić je na więcej niż 99,9999%.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie laboratoria mają równie duże doświadczenie, a także – najlepszych specjalistów i najwyższej klasy sprzęt. Z tego powodu nie wszystkie oferują analizę z mikrośladów. Zdarza się, że taka oferta istnieje, jednak jest dużo droższa niż test na podstawie wymazu z policzka.

Testy na ojcostwo – cena zależy głównie od rodzaju badania

Testy na ojcostwo mogą różnić się ceną. Głównie zależna jest ona od tego, jaki rodzaj badania zostanie wybrany przez klienta ? prywatny, do celów sądowych lub w ciąży. Test sądowy najczęściej charakteryzuje się wyższą ceną od badania realizowanego prywatnie po narodzinach dziecka. Dlaczego? Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia go zgodnie ze specjalną procedurą. Tylko wtedy jego wynik może być dla sądu dowodem rozstrzygającym.

Elementami procedury są np. pobranie próbek w placówce, sprawdzenie tożsamości uczestników, zbadanie również matki oraz dołączenie do rezultatu ekspertyzy biegłego sądowego. Przy teście prywatnym próbek nie trzeba pobierać w placówce ? można zrobić to w domu. Co więcej, wystarczy analiza DNA mężczyzny i dziecka.

Testy na ojcostwo – te elementy zwiększają koszt, ale i pewność

Zastanawiając się, czy wybrać test na podstawie 16 czy 24 markerów DNA, najlepiej wybrać ten drugi wariant. Może on być odrobinę droższy, jednak jest on gwarancją zawsze pewnego wyniku – nawet w momencie badania tylko dziecka i mężczyzny. Testy na ojcostwo z analizą 16 markerów nie zapewniają tak dużej wiarygodności w takim przypadku.

Często na koszt badania wpływają też inne czynniki, np. wypisanie na wyniku profili genetycznych, podwójna kontrola (gdy rezultat wyklucza ojcostwo), ubezpieczenie próbek. Warto również sprawdzić, czy laboratorium otrzymało certyfikat ISO. Gwarantuje on najwyższą jakość realizowanych badań oraz zawsze pewny wynik.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
 
Oceń
Oceń