Testy na ojcostwo – czy cena ma znaczenie?

Ceny testów na ojcostwo czasami szokują. Jedne są niesamowicie drogie a inne dziwnie niskie. Nic dziwnego, że zaczynamy się zastanawiać czy test za 2000 zł da taki sam wynik jak ten za 500 zł. Co kryje się za ceną testu na ojcostwo? Na co należy zwrócić uwagę? Czy niska cena będzie wiązać się z ukrytymi kosztami? I przede wszystkim czy da się obniżyć cenę testu na ojcostwo?

Jak można obniżyć cenę testu na ojcostwo?
Na co trzeba uważać przy cenie testu na ojcostwo?
Czy niska centa testu na ojcostwo może oznaczać ukryte koszty?
Co należy wiedzieć o cenie testu na ojcostwo?

Jak można obniżyć cenę testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo nie należą do najtańszych. Istnieje jednak kilka sposób, aby ich cenę obniżyć. Jednym z nich jest zdecydowanie się na zestaw podstawowy, który bada 16 markerów. Istnieje w takich sytuacjach niestety ryzyko, że wyniki będą nie pełne. Dzieje się tak nawet w przypadku analizy 24 markerów DNA szczególnie, gdy w badaniu nie bierze udziału matka. 

Żeby wykluczyć ojcostwo należy potwierdzić wynik dwukrotnie. Z reguły wykonanie badania na ojcostwo ponownie łączy się z dodatkowymi kosztami. Można jednak z tego zrezygnować i poprzestać na pierwszym wyniku, kiedy bardzo zależy nam na obniżeniu kosztów. 

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie jest stosowanie do analizy odczynników ”domowej roboty”, czyli takich, które nie mają potwierdzonej i udokumentowanej kontroli poprawności wyników. Jak zawsze wiąże się to z możliwością uzyskania niedokładnych wyników, co z kolei może doprowadzić do konieczności dosyłania próbek do ponownego badania DNA

Na co trzeba uważać przy cenie testu na ojcostwo?

Przy wybieraniu laboratorium, w którym będziemy wykonywać test DNA na ojcostwo powinniśmy zwrócić uwagę, co dokładnie obejmuje cena. Może się okazać, że laboratorium będzie od nas wymagało dodatkowej opłaty za transport próbek (kuriera), pobranie próbki przez personel w placówce, dołączenie do badania próbki od matki lub koszty analizy próbki innej niż wymaz z policzka, szklanki, szczoteczki lub sztućców. Zanim, więc zdecydujemy się na konkretne laboratorium, należy dokładnie przyjrzeć się, co obejmuje cena badania na ojcostwo

Czy niska centa testu na ojcostwo może oznaczać ukryte koszty?

Jeżeli laboratorium oferuje szczególnie niską cenę testów genetycznych na ojcostwo, możemy liczyć się z ukrytymi kosztami. W takich sytuacjach często okazuje się, że badanie obejmuje tylko analizę 16 markerów. Jeżeli zależy nam na pewnym wyniku, badanie powinno składać się z analizy 24 markerów oraz powtórnej analizy przez inny zespół laboratorium. Oprócz tego należałoby sprawdzić czy za niską ceną nie stoją odczynniki ”domowej roboty”, a odczynniki renomowanych producentów, które mają dokładną walidacją, są dodatkowo płatne.

Co należy wiedzieć o cenie testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo nie należą do tanich rzeczy. Cena zawiera certyfikaty i kontrole laboratorium. Dzięki temu mamy pewność, że jest ono pewne. Powinna również uwzględniać gwarancję próbki. Oznacza to, że nie zapłacimy dodatkowo za kolejne próbki, jeśli poprzednie okażą się niewystarczające do uzyskania wiarygodnych wyników. Odpowiednie odczynniki oraz badanie na podstawie 24 markerów lub więcej również będzie wchodziło w skład porządnego testu na ojcostwo. Wiele laboratoriów oferuje również codzienny, całodobowy kontakt.

Ze względu na wysoką cenę testów na ojcostwo, większość laboratoriów umożliwia rozłożenie kwoty na dogodne raty. Procedura zazwyczaj nie jest bardzo skompilowana i opóźnia przyjęcie próbki czasami tylko o jeden dzień.