Test ojcostwa – na czym polega i jakie są jego koszty?

Wiele słyszy się o przypadkach wychowywania nie swojego dziecka, kiedy prawda wychodzi na jaw po wielu latach. Genetyczny test ojcostwa pozwala na uniknięcie takiej sytuacji i sprawia, że można w szybki sposób pozbyć się wątpliwości. Badanie można zlecić w każdym większym mieście, ponieważ oferta laboratoriów jest bardzo szeroka.

Test ojcostwa – na czym polega?
Test ojcostwa – ile trzeba zapłacić?
Test ojcostwa – czy test ojcostwa jest anonimowy?
Test ojcostwa – jak długo czeka się na wynik badania?

Test ojcostwa – na czym polega?

Test ojcostwa polega na porównaniu materiału genetycznego dziecka oraz domniemanego ojca. DNA jest wyodrębniane z próbek przekazywanych do laboratorium – mogą być one różnorodne od wymazu z policzka po mikroślady czy próbki krwi. Im większa liczba analizowanych markerów genetycznych, czyli fragmentów DNA, tym wyższa jest jakość badania.

Test ojcostwa – ile trzeba zapłacić?

Koszty badania na ojcostwo są zróżnicowane i zależą od wybranej placówki oraz tego, jakie próbki analizuje laboratorium. Za najtańszy test ojcostwa należy zapłacić 500-700 złotych, przy czym laboratoria często organizują atrakcyjne promocje. Ceny badań na podstawie mikrośladów zaczynają się od 700 złotych, a badania na ojcostwo w ciąży to koszt powyżej 2000 złotych.

Test ojcostwa – czy test ojcostwa jest anonimowy?

Wszystkie testy na ojcostwo są anonimowe. Laboratoria zapewniają pełną dyskrecję – osoby postronne mogą dowiedzieć się o wykonywanym badaniu tylko wówczas, jeśli zostaną poinformowane przez zlecającego analizę. Test ojcostwa jest anonimowy zawsze, bez względu na cenę i miejsce wykonywania. Takie standardy oferuje każde laboratorium, a same wyniki są na ogół udostępniane drogą online.

Test ojcostwa – jak długo czeka się na wynik badania?

Test ojcostwa zazwyczaj oferuje możliwość otrzymania wyniku w 5-10 dni roboczych. Wiadomo, że jest to niecierpliwy czas dla osoby zlecającej badanie, jednak test wymaga precyzji i odpowiednich narzędzi, stąd też nie da się go przeprowadzać z dnia na dzień. Niektóre laboratoria oferują pacjentom możliwość przyśpieszenia opracowania wyniku, ale należy pytać o taką opcję już bezpośrednio w placówce – wiąże się to z dodatkową opłatą.