Test NOVA – zadbaj o zdrowie swojego dziecka

test novaTest NOVA to badanie przesiewowe nowej generacji, które bada malucha pod kątem aż 87 różnych chorób genetycznych. Brak zmian oznacza spokój dla całej rodziny, natomiast szybkie wykrycie choroby to szansa na ochronę zdrowia, a nawet życia Twojego dziecka – jeszcze zanim choroba zdąży się rozwinąć i wyrządzić nieodwracalne szkody.

 

Choroba genetyczna nie musi być wyrokiem…

Jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Dzięki testowi NOVA to możliwe, co pozwala przeciwdziałać nieodwracalnym szkodom, jakie mogłoby wyrządzić schorzenie. Czasami (np. w przypadku kwasic) wystarczy jedynie odpowiednia dieta, aby uchronić malucha m.in. przed niedorozwojem. Wczesna diagnoza jest więc szansą na normalny rozwój, poprawę jakości życia i spędzanie czasu tak, jak rówieśnicy – bawiąc się, chodząc do przedszkola i zdobywając doświadczenie.

Tego typu choroby genetyczne nie są najczęściej widoczne gołym okiem. Tylko czuły test DNA umożliwia więc wykrycie zmian w genach.

Najpewniejszy i najbardziej czuły test przesiewowy

Na świecie! Jego czułość to aż 99,99%. Test NOVA bada ponad 12 tysięcy różnych mutacji (analiza obejmuje cały gen), które odpowiadają za 87 chorób genetycznych. Pozwala też sprawdzić wrażliwość dziecka na 32 leki. W naszym kraju jedyną alternatywą dla tego badania jest badanie przesiewowe, które refunduje NFZ. Niestety obejmuje ono jedynie 27 schorzeń i bada wyłącznie te mutacje, które występują najczęściej.

Test NOVA – wykonaj go jak najszybciej

Badanie dedykowane jest maluchom od urodzenia do 5. roku życia. Ale im szybciej zdecydujesz się je przeprowadzić u Twojego dziecka, tym szybciej będzie można działać, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości.

Pamiętaj, że większość chorób badanych przez test NOVA przebiega bezobjawowo lub w taki sposób, który nie łączy się z chorobami genetycznymi. Często są to objawy nietypowe i nieoczywiste, np. zbyt duża senność lub nadpobudliwość, podwyższona temperatura, trudności z połykaniem, drgawki, dziwne odruchy kończyn czy nieregularny oddech. Nieprawidłowa diagnoza może prowadzić np. do ciężkich powikłań czy nawet śmierci – uznanej później za śmierć łóżeczkową.

Leki – czy są bezpieczne dla Twojego dziecka?

Reakcja organizmu na dany lek zależy od tego, co jest zapisane w genach. Jeśli dziecko szybko przetwarza daną substancję, potrzebuje większej dawki, a jeśli wolno – niższej. Wiedza na ten temat jest niezbędna, żeby uchronić malucha przed skutkami ubocznymi zbyt dużej dawki leków, poprawić efektywność terapii czy nawet uratować życie. Test NOVA bada wrażliwość dziecka na 32 różne substancje lecznicze, co zapewnia Ci te istotne informacje.

Kiedy przede wszystkim warto wykonać test NOVA?

Test NOVA warto wykonać u każdego dziecka, jednak głównie wówczas, gdy:

  • u dziecka występują niepokojące, dziwne objawy (np. zbyt duża senność, niewyjaśniona gorączka, trudności z karmieniem, wymioty, drgawki, nieprawidłowe napięcie mięśni, wysypki);
  • jedno z Waszych dzieci urodziło się z chorobą genetyczną lub zmarło np. na skutek śmierci łóżeczkowej;
  • zależy Ci na tym, żeby dziecko zostało przebadane pod każdym kątem i na pewno dobrze się rozwijało;
  • wyniki badań realizowanych w ramach NFZ są niejasne lub nieprawidłowe, a chcesz szybko poznać diagnozę.
Oceń