Test na ojcostwo – wyjaśniamy!

W dzisiejszym artykule powiemy trochę na temat wykonywania testów na ojcostwo. Między innymi jak to wygląda, ile kosztuje i kto może go zrobić. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem zapraszamy do lektury oraz pozostawienia po sobie komentarza. Czekamy na wasze opinie i propozycje nowych pytań.

Jak zrobić test na ojcostwo przed porodem, Ile kosztuje test na ojcostwo przed porodem, Gdzie zrobić test na ojcostwo przed porodem, Czy każdy może zrobić test na ojcostwo przed porodem

Jak zrobić test na ojcostwo przed porodem?
Ile kosztuje test na ojcostwo przed porodem?
Gdzie zrobić test na ojcostwo przed porodem?
Czy każdy może zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Przede wszystkim istotny jest czas wykonania testu, ponieważ takie badanie można zrobić dopiero pod koniec 8 tygodnia ciąży. Wykonuje się go najczęściej na podstawie próbki krwi przyszłej mamy oraz wymazu z policzka domniemanego ojca. Istnieje jednak drugi sposób, o którym w dalszej części artykułu.

Jak zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Można go wykonać dwoma metodami. Pierwszą, wspomnianą już wyżej na wstępie, poprzez pobranie próbki krwi od przyszłej mamy oraz wymazu z policzka domniemanego ojca. Sposób pobierania wymazu opisaliśmy w innym tekście.

Drugą metodą jest zbadanie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek od rodziców. To badanie na ojcostwo jednak najwcześniej można wykonać w 15 tygodniu ciąży, dlatego rzadziej się je wykonuje.

Ile kosztuje test na ojcostwo przed porodem?

W Polsce badania na ojcostwo przed porodem to koszt od 600-2000 zł. Jednak należy przygotować się na możliwość wystąpienia dodatkowych kosztów np. w razie potrzeby dostarczenia dodatkowych próbek.

Gdzie zrobić test na ojcostwo przed porodem?

W Polsce znajduje się około 200 placówek, w których można wykonać takie badanie. Polecamy udać się do przychodni i zapytać lekarza prowadzącego ciążę o polecenie kliniki. Można również poszukać w internecie. W takich zaś przypadkach warto dokładnie przeczytać komentarze z opiniami, sprawdzić ilość wykonywanych testów DNA na ojcostwo oraz popytać, aby wybrać odpowiednie miejsce.

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zabronić komukolwiek wykonania badania DNA na ojcostwo. Oczywiście zgoda musi być obustronna. Jednak Pobranie próbek do analizy nie stanowi zagrożenia ani dla przyszłej matki, ani dla przyszłego ojca. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja może wiele zmienić.