Test na ojcostwo jest prostszy do wykonania, niż myślisz

Nasze życie pisze czasami dość niecodzienne scenariusze. Wynikiem tego są m.in. sytuacje, które wymagają konkretnych, naukowych dowodów, potwierdzających zaistnienie określonego zdarzenia. Niekiedy są to też momenty, w których po prostu chcemy upewnić się, że wszystko podąża określoną ścieżką. Jedną z okoliczności jest niepewność co do ojcostwa. Na szczęście, za sprawą znaczącego postępu technologii, ustalenie tej kwestii w dzisiejszych czasach jest stosunkowo proste. Warto jednak być przygotowanym na to i zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej procedury.

Test na ojcostwo – jaki materiał jest pobierany?
Test na ojcostwo – czy testom na ojcostwo można ufać?
Test na ojcostwo – ile pieniędzy zapłacimy?
Test na ojcostwo – kiedy wyniki?

Test na ojcostwo – jaki materiał jest pobierany?

W przypadku testów na ojcostwo mówimy o zestawach autosomalnych, które za sprawą profili genetycznych dwóch osób, są w stanie określić pochodzenie dziecka. Dzięki nim możemy ocenić stopień pokrewieństwa alleli, który potwierdza lub wyklucza ojcostwo

Wykonanie testu jest możliwe na kilka sposobów. Pierwszym wariantem jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Alternatywą dla tej metody są badania w oparciu o próbkę krwi lub próbki mikrośladowe.

Test na ojcostwo – czy testom na ojcostwo można ufać?

Testy na ojcostwo są niezwykle dokładnymi badaniami, pozwalającymi na określenie stopnia pokrewieństwa. To jedne z najbardziej czułych badań DNA, których wyniki z reguły jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają ojcostwo. Ich wiarygodność można potwierdzić tym, że są one honorowane nawet przez sądy. Co więcej, wiele testów charakteryzuje się współczynnikiem prawdopodobieństwa na poziomie 99,9999%, co jest wartością graniczącą z pewnością. Ponadto, warto wiedzieć, że za dokładność określonych badań odpowiada m.in. ilość zastosowanych markerów w analizie.

Test na ojcostwo – ile pieniędzy zapłacimy?

Ceny testów na ojcostwo są uzależnione od wielu czynników. Końcowa kwota jest uzależniona od metody badania, ilości zastosowanych markerów oraz tego, kto zleca opisywaną procedurę. Duży wpływ może mieć również miejsce zamieszkania. Niemniej jednak najdroższe będą z reguły testy na ojcostwo wykonywane prywatnie. Generalnie rzecz biorąc, ich cena waha się w granicach 500 do nawet 2000 zł.

Test na ojcostwo – kiedy wyniki?

Wydaje się, że w trakcie ustalania ojcostwa najdłuższym procederem może być podjęcie decyzji o wykonaniu testu. Same wyniki osoba otrzymuje z reguły stosunkowo szybko, bo nawet w ciągu kilku dni roboczych. Oznacza to, że informacja o ojcostwie może do nas trafić niemal niezwłocznie po narodzinach dziecka.