Test na ojcostwo – czynniki, które mają wpływ na pewność wyniku

Oceń ten artykuł

 

Test na ojcostwo

 

Test na ojcostwo zlecony w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. może dać wynik, który potwierdzi ojcostwo mężczyzny względem dziecka na ponad 99,9999% lub ze 100% pewnością wykluczy go jako biologicznego ojca.

 

Tym samym wynik, który otrzymuje Pacjent spełnia wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, które tylko taki rezultat uznaje za pewny. Czynników decydujących o tym, że test na ojcostwo wykonywany w testDNA jest w pełni wiarygodny można wymienić kilka.

Test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium

Przystępując do akredytacji laboratorium postawiło przed sobą naprawdę wysoka poprzeczkę. Świadczy o tym choćby to, że zdobycie certyfikatu z akredytacji trwało ponad rok. W tym czasie laboratorium musiało udowodnić, że test na ojcostwo, który oferuje jest zawsze pewny i  wykonywany przy pomocy sprawdzonej metody badawczej. Celem akredytacji było też dostosowanie pracy laboratorium do standardów obowiązujących w innych krajach, w tym do normy PN EN ISO 17025. Dzięki temu wystawiane w nim wyniki są uznawane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. 

Test na ojcostwo w laboratorium posiadającym certyfikaty jakości

Przyznanie certyfikatu wygląda nieco inaczej niż przyznanie akredytacji. Tutaj laboratorium dostaje jakieś trudne zadanie do wykonania, np. musi ustalić profil genetyczny z próbki, która zawiera DNA wielu osób itp. Jednym z certyfikatów potwierdzających wysoką jakość analiz prowadzonych w laboratorium jest certyfikat GEDNAP, przyznawany przez Niemiecką Grupę ds. Profilowania DNA (German DNA Profiling Group). Kolejnym certyfikatem świadczącym o wysokiej jakości pracy i biegłości w wykonywaniu testów na ojcostwo i pokrewieństwo jest certyfikat ISFG (International Society for Forensic Genetics).

Test na ojcostwo na podstawie 24 markerów genetycznych

Analiza 16 markerów DNA jest międzynarodowym standardem jeśli chodzi o test na ojcostwo. Niektóre laboratoria genetyczne starają się jednak iść o krok dalej, rozszerzając swoje badania o kolejne miejsca na DNA. Obecnie najszerszym badaniem dostępnym na rynku jest test na ojcostwo oparty na analizie 24 markerów. I właśnie z tylu markerów korzysta testDNA Laboratorium. Dzięki temu może zagwarantować swoim pacjentom pewny wynik, niezależnie od sytuacji, np. gdy badanie odbywa się tylko z udziałem ojca i dziecka.

Test na ojcostwo z profilem genetycznym badanych na wyniku

Raport z testu na ojcostwo oprócz samego wyniku (informacji potwierdzającej lub wykluczającej ojcostwo) zawiera wykaz uwzględnionych w badaniu markerów genetycznych. Są to określone fragmenty DNA, odziedziczone przez dziecko po rodzicach. Tak zwany profil genetyczny ustala się w toku badania na podstawie próbek DNA ojca i dziecka (opcjonalnie ojca, dziecka i matki), a potem porównuje go ze sobą i stwierdza czy między badanymi osobami istnieje pokrewieństwo.

Test na ojcostwo wykonany na nowoczesnej aparaturze

Niezwykle ważne jest to, aby sprzęt, na którym pracują laboranci, w tym sekwenatory, był poddawany regularnym przeglądom. W ich trakcie sprawdza się, czy działa on prawidłowo. Równie istotna jest jakość odczynników. Laboratorium kupuje je u najlepszego producenta ? firmy Promega. Realizację całego badania usprawnia również autorskie oprogramowanie do ewidencjonowania zleceń oraz obliczeń statystycznych.

Test na ojcostwo wykonany z wielu różnych próbek, w domu lub w przychodni

Fakt, że oprócz wymazów z policzka laboratorium bada też inne źródła DNA, takie jak włosy z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy puszki po napojach, świadczy o jego dużym doświadczeniu. Ponadto pacjent może pobrać próbki do badania samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy personelu w placówce medycznej. Bogata oferta laboratorium odpowiada również na różne potrzeby pacjentów, którzy mogą wybrać prywatny test na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo albo test na ojcostwo w ciąży.

Oceń ten artykuł

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz