Test na ojcostwo – czynniki, które mają wpływ na pewność wyniku

 

Test na ojcostwo

 

Test na ojcostwo zlecony w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. może dać wynik, który potwierdzi ojcostwo mężczyzny względem dziecka na ponad 99,9999% lub ze 100% pewnością wykluczy go jako biologicznego ojca.

 

Tym samym wynik, który otrzymuje Pacjent spełnia wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, które tylko taki rezultat uznaje za pewny. Czynników decydujących o tym, że test na ojcostwo wykonywany w testDNA jest w pełni wiarygodny można wymienić kilka.

Test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium

Przystępując do akredytacji laboratorium postawiło przed sobą naprawdę wysoka poprzeczkę. Świadczy o tym choćby to, że zdobycie certyfikatu z akredytacji trwało ponad rok. W tym czasie laboratorium musiało udowodnić, że test na ojcostwo, który oferuje jest zawsze pewny i  wykonywany przy pomocy sprawdzonej metody badawczej. Celem akredytacji było też dostosowanie pracy laboratorium do standardów obowiązujących w innych krajach, w tym do normy PN EN ISO 17025. Dzięki temu wystawiane w nim wyniki są uznawane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. 

Test na ojcostwo w laboratorium posiadającym certyfikaty jakości

Przyznanie certyfikatu wygląda nieco inaczej niż przyznanie akredytacji. Tutaj laboratorium dostaje jakieś trudne zadanie do wykonania, np. musi ustalić profil genetyczny z próbki, która zawiera DNA wielu osób itp. Jednym z certyfikatów potwierdzających wysoką jakość analiz prowadzonych w laboratorium jest certyfikat GEDNAP, przyznawany przez Niemiecką Grupę ds. Profilowania DNA (German DNA Profiling Group). Kolejnym certyfikatem świadczącym o wysokiej jakości pracy i biegłości w wykonywaniu testów na ojcostwo i pokrewieństwo jest certyfikat ISFG (International Society for Forensic Genetics).

Test na ojcostwo na podstawie 24 markerów genetycznych

Analiza 16 markerów DNA jest międzynarodowym standardem jeśli chodzi o test na ojcostwo. Niektóre laboratoria genetyczne starają się jednak iść o krok dalej, rozszerzając swoje badania o kolejne miejsca na DNA. Obecnie najszerszym badaniem dostępnym na rynku jest test na ojcostwo oparty na analizie 24 markerów. I właśnie z tylu markerów korzysta testDNA Laboratorium. Dzięki temu może zagwarantować swoim pacjentom pewny wynik, niezależnie od sytuacji, np. gdy badanie odbywa się tylko z udziałem ojca i dziecka.

Test na ojcostwo z profilem genetycznym badanych na wyniku

Raport z testu na ojcostwo oprócz samego wyniku (informacji potwierdzającej lub wykluczającej ojcostwo) zawiera wykaz uwzględnionych w badaniu markerów genetycznych. Są to określone fragmenty DNA, odziedziczone przez dziecko po rodzicach. Tak zwany profil genetyczny ustala się w toku badania na podstawie próbek DNA ojca i dziecka (opcjonalnie ojca, dziecka i matki), a potem porównuje go ze sobą i stwierdza czy między badanymi osobami istnieje pokrewieństwo.

Test na ojcostwo wykonany na nowoczesnej aparaturze

Niezwykle ważne jest to, aby sprzęt, na którym pracują laboranci, w tym sekwenatory, był poddawany regularnym przeglądom. W ich trakcie sprawdza się, czy działa on prawidłowo. Równie istotna jest jakość odczynników. Laboratorium kupuje je u najlepszego producenta ? firmy Promega. Realizację całego badania usprawnia również autorskie oprogramowanie do ewidencjonowania zleceń oraz obliczeń statystycznych.

Test na ojcostwo wykonany z wielu różnych próbek, w domu lub w przychodni

Fakt, że oprócz wymazów z policzka laboratorium bada też inne źródła DNA, takie jak włosy z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy puszki po napojach, świadczy o jego dużym doświadczeniu. Ponadto pacjent może pobrać próbki do badania samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy personelu w placówce medycznej. Bogata oferta laboratorium odpowiada również na różne potrzeby pacjentów, którzy mogą wybrać prywatny test na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo albo test na ojcostwo w ciąży.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Emilia Mazur

mgr Emilia Mazur

mgr Klaudia Müller

mgr Klaudia Müller

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz