Test na ojcostwo – co warto wiedzieć?

Przeprowadzenie testu na ojcostwo w wielu sytuacjach jest niezwykle istotne. Wynik wyżej wspomnianego może być kluczowy w podjęciu ważnej, życiowej decyzji oraz zapewnić spokój. Zanim jednak postanowimy go wykonać, warto poznać kilka niezbędnych informacji, które pozwolą nam się do takiego testu odpowiednio przygotować.

Jak duże musi być dziecko żeby przeprowadzić test na ojcostwo, Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka, Kiedy test na ojcostwo jest pewny, Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze

Jak duże musi być dziecko żeby przeprowadzić test na ojcostwo?
Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?
Kiedy test na ojcostwo jest pewny?
Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?

Jak duże musi być dziecko, żeby przeprowadzić test na ojcostwo?

Tak naprawdę test na ojcostwo można wykonać już w momencie, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Od 8 tygodnia ciąży wykonuje się go na podstawie krwi matki, natomiast od 15 tygodnia na podstawie płynu owodniowego. Jeżeli wątpliwości co do ojcostwa pojawiają się po narodzinach dziecka, istnieje możliwość przeprowadzenia testu od drugiej doby życia niemowlaka.

Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?

Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Przy wykonywaniu testu na ojcostwo badane są jedynie te geny, które dziecko dziedziczy po swoim ojcu. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy badaniom poddawani są dwaj potencjalni ojcowie, a ich stopień pokrewieństwa jest znaczny np. ojciec z synem lub bracia. Jeśli natomiast badany jest jeden ojciec, a wynik jest poniżej 99,9999% i zachodzi prawdopodobieństwo, że ojcem może być osoba blisko spokrewniona wówczas dla potwierdzenia również dobrze jest włączyć matkę do badania na ojcostwo.

Kiedy test na ojcostwo jest pewny?

Wynik testu na potwierdzenie ojcostwa można uznać za pewny, kiedy jego wynik wynosi 99,9999%. Wyżej wspomniany określany jest wówczas jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Jeżeli mowa o wyniku testu na wykluczenie ojcostwa, wówczas musi wynosić on 100%. Koniecznym jest, aby test na ojcostwo był zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii.

Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?

Jeżeli mowa o próbkach, to do wykonania badania nadadzą się tak naprawdę wszystkie przedmioty, które zawierają materiał genetyczny osoby mu poddawanej. Mowa tu między innymi o wymazach z policzka oraz tak zwanych próbkach mikrośladowych, do których zaliczamy włosy z cebulkami, maszynkę do golenia, czapkę, chusteczkę z katarem, gumę do życia, czy nawet nadgryzione ciastko. Najważniejsze, aby wyżej wspomniane były użytkowane właśnie przez osobę poddawaną badaniu na ojcostwo.