Sposoby na wykonanie badania na ojcostwo

Nowoczesne badanie ojcostwa to popularna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, którą jako jedyną można uznać za wiarygodną. Dzięki temu można sprawdzić, czy wychowywane dziecko jest potomstwem biologicznym, co ma znaczenie również przy płaceniu alimentów czy sprawach rozwodowych. Metod na wykonanie badań genetycznych jest kilka.

Badanie ojcostwa – zrób w punkcie pobrań
Badanie ojcostwa – wykonaj samodzielnie w domu
Badanie ojcostwa – kup zestaw do badania ojcostwa w aptece
Badanie ojcostwa – zamów pielęgniarkę do pobrania wymazu w domu

Badanie ojcostwa – zrób w punkcie pobrań

Badanie na ojcostwo można wykonać w punkcie pobrań samego laboratorium lub w punkcie współpracującym. Personel pobierze wymaz lub próbkę krwi żylnej, w zależności od wybranego wariantu. Badanie ojcostwa w wielu wybranych punktach na terenie całego kraju może być wygodne dla osób, które nie chcą czekać na kuriera z zestawem pobraniowym lub obawiają się, czy prawidłowo pobiorą próbkę.

Badanie ojcostwa – wykonaj samodzielnie w domu

Większość laboratoriów oferuje możliwość pobrania próbek samodzielnie – ten sposób obecnie jest najpopularniejszy. Wystarczy otrzymać od kuriera zestaw pobraniowy z instrukcją. Wymaz jest następnie przesyłany do laboratorium za pośrednictwem kuriera. Dzięki temu można wykonać badanie DNA szybko i bezpiecznie, bez konieczności szukania punktu pobrań.

Badanie ojcostwa – kup zestaw do badania ojcostwa w aptece

Zestawy pobraniowe do badań DNA na ojcostwo można odebrać w wybranych aptekach współpracujących z laboratoriami, następnie pobrać wymaz w domu i odesłać próbkę kurierem. Z takiej opcji może skorzystać każdy, kto zamówił wykonanie badania genetycznego. Oczywiście należy zapytać personel laboratorium, czy oferują taką opcję – należy to ustalić podczas zamawiania usługi.

Badanie ojcostwa – zamów pielęgniarkę do pobrania wymazu w domu

Osoby wykonujące badanie genetyczne na ojcostwo mogą zamówić pielęgniarkę do domu. W wybranym terminie pobierze ona próbkę, a następnie przekaże ją do placówki medycznej, która zajmie się analizą genetyczną. Jest to komfortowa opcja dla osób, które np. mają ograniczoną sprawność ruchową i z tego powodu nie chcą samodzielnie pobierać wymazu lub chcą, by do badania wykorzystać krew żylną.