Rodzaj badania DNA a jego cena

Na badania DNA warto się zdecydować, jeżeli istnieją ku niemu medyczne przesłanki, albo kiedy chcemy ustalić ojcostwo, czy sprawdzić stan zdrowia nas samych albo naszego dziecka. Ceny za wykonanie testu mogą się bardzo wahać. Warto więc być świadomym, co wpływa na ich wysokość. Ważne przy tym są również ukryte koszty i rodzaj wybranej placówki. Świadomość poszczególnych zależności pomoże podjąć właściwą decyzję i wydawać pieniądze rozsądnie.

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę, Jaka jest cena badania DNA, Czy w badaniach DNA są ukryte koszty, Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena badania DNA?
Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?
Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?

Prawdą jest, że rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę. Inaczej będą kosztować testy na ojcostwo aniżeli testy przesiewowe. Wpływ ma tutaj czas wykonywanego badania. Jeżeli decydujemy się na sprawdzenie stanu zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka, możemy liczyć się z wyższą opłatą. Wynika to z wykorzystania innych metod pobrania próbki, które muszą być jak najbardziej bezpieczne oraz nieinwazyjne dla płodu.

Jaka jest cena badania DNA?

Cena badania DNA może się wahać nawet o kilka tysięcy złotych. W przypadku badania na ojcostwa, najtańsze testy można już wykonać w granicach 500 zł. Jeżeli chcemy poznać stan zdrowia płodu, cena oscyluje między 2 a 6 tysięcy złotych. Badania przesiewowe wykonywane po narodzinach dziecka to koszt około 3000 zł. Za sprawdzenie nietolerancji pokarmowych zapłacimy natomiast około 300 złotych.

Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?

Należy zwrócić uwagę, czy podana cena badania DNA nie zawiera ukrytych kosztów. Może się zdarzyć, że niski koszt związany jest z niepoinformowaniem o dodatkowej opłacie na przykład za dostarczenie próbki, dodatkową ekspertyzę, analizę wyniku, czy też za wykonanie podstawowych badań. Warto więc dopytać się o szczegóły na samym początku i wybierać tylko sprawdzone placówki laboratoryjne.

Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Za podanie wyniku DNA nie powinno być żadnych dodatkowych opłat. Istnieje jednak możliwość dopłaty za ewentualne konsultacje ze specjalistą. Sam rezultat testu jest już zawarty w całkowitej cenie za badanie DNA.