Prenatalny test na ojcostwo – gdzie i jak można go wykonać?

Prenatalny test na ojcostwo oferuje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka. Ta nowoczesna diagnostyka jest bezpieczna, a przy tym wykazuje wysoką czułość. Analizę DNA na ojcostwo można połączyć z badaniami prenatalnymi mającymi na celu diagnostykę schorzeń genetycznych.

Czy można zrobić prenatalny test na ojcostwo?
Gdzie można zrobić prenatalny test na ojcostwo?
Ile kosztuje prenatalny test na ojcostwo?
Ile czeka się na wynik prenatalnego testu na ojcostwo?

Czy można zrobić prenatalny test na ojcostwo?

Prenatalny test na ojcostwo wykonywany w ciąży można wykonać na podstawie próbki krwi ciężarnej oraz wymazu z policzka domniemanego ojca już od 8 tygodnia ciąży. Badanie DNA na podstawie próbki płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców wykonuje się od 15 tygodnia ciąży. Analiza DNA może zostać wykonywana na dowolnym etapie dalszej ciąży, rodzice mogą również poczekać z badaniem na narodziny maluszka.

Gdzie można zrobić prenatalny test na ojcostwo?

Test na ojcostwo na etapie ciąży można wykonywać w laboratoriach specjalizujących się w badaniach genetycznych, które są oferowane dla kobiet ciężarnych. Tego typu placówki zlokalizowane są w większych miastach, a ich listę można znaleźć w internecie. Warto wybierać placówki sprawdzone, które oferują nowoczesną diagnostykę, odpowiednie zaplecze technologiczne oraz wykwalifikowany personel.

Ile kosztuje prenatalny test na ojcostwo?

Prenatalne badania na ojcostwo należą do najdroższej metody ustalania biologicznego pokrewieństwa. W zależności od typu wykonywanego badania, jego cena testu na ojcostwo kształtuje się na poziomie 2-7 tysięcy złotych. Najdroższe są badania wykonywane już od 8 tygodnia ciąży, nieco tańsze od 15 tygodnia ciąży. Dla porównania badanie wykonywane już po narodzinach dziecka można znaleźć za 500-600 złotych.

Ile czeka się na wynik prenatalnego testu na ojcostwo?

Wynik badania prenatalnego jest szybki i można go uzyskać już w 5-10 dni roboczych. Istnieje możliwość przyśpieszenia wyniku za dodatkową opłatą nawet do 48 godzin od momentu pobrania próbek DNA. O to, po jakim czasie będzie dostępny wynik badania i jaką kwotę należy dopłacić za przyśpieszony wynik, warto pytać bezpośrednio w placówce laboratorium.