Podstawowe pytania dotyczące badania na ojcostwo

W życiu każdego z nas może pojawić się sytuacja, że jedynie badania na ojcostwo rozwiążą trudną sytuację związaną z niepewnością co do dziecka, które się poczęło lub urodziło. Trzeba pamiętać, że jest to skuteczna opcja ustalenia ojcostwa i nie warto zwlekać z jej przeprowadzeniem. Oczywiście mogą pojawić się pytania, na które warto znać odpowiedzi przed wykonaniem badania na ojcostwo.

Czyj materiał jest niezbędny do badania na ojcostwo, Jak należy pobrać materiał do badania na ojcostwo, W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania na ojcostwo, Które badanie na ojcostwo najlepiej wybrać

Czyj materiał jest niezbędny do badania na ojcostwo?
Jak należy pobrać materiał do badania na ojcostwo?
W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania na ojcostwo?
Które badanie na ojcostwo najlepiej wybrać?

Czyj materiał jest niezbędny do badania na ojcostwo?

Najważniejsze pytanie, które pojawi się podczas postanowienia wykonania badania DNA na ojcostwo brzmi: Czyj materiał jest niezbędny do badania na ojcostwo? W najlepszym przypadku dobrze posiadać materiał od dziecka, matki oraz potencjalnego ojca. Jednak najważniejsza jest próbka pobrana od dziecka i mężczyzny.

Jak należy pobrać materiał do badania na ojcostwo?

Pobranie materiału nie jest trudne oraz jest nieinwazyjne. Wystarczy za pomocą specjalnego patyczka pobrać wymaz z policzka. Trzeba pamiętać, aby materiał nie uległ zanieczyszczeniu. Można także zrobić test na ojcostwo na podstawie mikrośladów: plamki krwi, wydzieliny z nosa, włosów, paznokci lub przedmiotów, na których znajduje się materiał genetyczny (np. smoczek dziecka czy guma do żucia). 

W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania na ojcostwo?

Po nawiązaniu kontaktu z laboratorium zestaw do pobrania materiału do badania na ojcostwo jest wysyłany na podany adres poprzez kuriera, który dostarczy przesyłkę. Można także taki test na ojcostwo zakupić w aptece jeśli boimy się, że niepowołane osoby mogłyby się dowiedzieć o naszych zamiarach.

Które badanie na ojcostwo najlepiej wybrać?

Powstaje na koniec pytanie: Które badanie genetyczne na ojcostwo najlepiej wybrać? Warto kierować się tylko sprawdzonymi miejscami, które posiadają certyfikaty, a co za tym idzie pewność dokładności badania DNA. Najlepiej wybrać badanie, które oparte jest o 24 markery DNA. Dzięki temu można ustalić ojcostwo nawet jeśli posiadamy próbki tylko od dziecka i domniemanego ojca.