Planujesz wykonać badanie ojcostwa? Sprawdź co musisz wiedzieć!

Coraz więcej ojców wychowuje nie swoje dziecko. Większość z nich, nie jest tego świadoma. Z tego powodu, badania ojcostwa są ostatnio coraz bardziej popularne. Wielu mężczyzn zastanawia się od czego zacząć i jak przygotować się do wykonania badań na ojcostwo. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane w związku z tym pytania i usystematyzuj swoją wiedzę z zakresu wykonywania badań na ojcostwo.

Czy badania ojcostwa są stresujące, Czy da się zrobić badania ojcostwa bez sądu, Czy badanie ojcostwa może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem, Co może zmienić wynik badania ojcostwa

Czy badania ojcostwa są stresujące?
Czy da się zrobić badania ojcostwa bez sądu?
Czy badanie ojcostwa może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem?
Co może zmienić wynik badania ojcostwa?

Czy badanie ojcostwa jest stresujące?

Przebieg badania DNA na ojcostwo bez względu na wybraną metodę badania jest bezinwazyjny i bezbolesny. Nie ma się więc czym denerwować ani stresować. Choć oczywiście samo oczekiwanie na wynik (co może trwać nawet kilka dni) nie jest niczym przyjemnym.

Czy da się zrobić badanie ojcostwa bez sądu?

Oczywiście. Badanie ojcostwa można wykonać prywatnie i zgoda sądu nie jest tu do niczego potrzebna. Należy się jednak liczyć z kosztami, ponieważ badanie DNA ojcostwa nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena badania na ojcostwo w zależności od wybranej metody kosztuje od 500 zł do 1000 zł. Warto pamiętać, że w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa, sądy wysyłają na badanie ojcostwa dopiero, kiedy nie mają innej możliwości domniemania ojcostwa.

Czy badanie ojcostwa może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem?

Spokojnie, taka możliwość praktycznie nie istnieje. Badania genetyczne na ojcostwo dają niemal 100% prawidłowego wyniku. Są one bardzo dokładne i precyzyjne. Wynik jest określany z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Innymi słowy, jeśli domniemany ojciec jest ojcem wynik badania ojcostwa daje 99.9999% pewności. Jeżeli domniemanych ojców jest kilka i łączy ich pokrewieństwo genetyczne (np. są braćmi lub jest to ojciec i syn) wtedy dla pewności można sprawdzić również DNA matki dziecka.

Co może zmienić wynik badania ojcostwa?

Ludzkie DNA jest nie zmienne. Nie mają na niego wpływu żadne czynniki zewnętrzne, spożywane posiłki czy używki. W związku z tym, nie ma możliwości oszukania testu na ojcostwo. Badanie ojcostwa daje niemal stu procentową odpowiedź na pytanie, czy jesteś ojcem dziecka.