Opieka nad wcześniakiem

Opieka nad wcześniakiem wymaga niezwykłej ostrożności i czułości. Dla większości rodziców przedwczesne narodziny dziecka są zaskoczeniem, dlatego też nie czują się wystarczająco przygotowani do tej roli. Z jednej strony marzą o jak najszybszym wypisie ze szpitala, a z drugiej mają wątpliwości, czy samodzielnie sprostają wszystkim obowiązkom związanym z opieką nad wcześniakiem. Dlatego radzimy, jak opiekować się wcześniakiem.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak opiekować się wcześniakiem? Co to jest wcześniactwo i jak się je dzieli?

Opieka nad wcześniakiem – jakie czynniki prowadzą do wcześniactwa?

Jak opiekować się wcześniakiem – na co uważać?

Jak opiekować się wcześniakiem? Co to jest wcześniactwo i jak się je dzieli?

Wcześniakiem jest dziecko, które przyszło na świat między 22 a 37 tygodniem ciąży 🕝. Maluchy 👶 urodzone przedwcześnie to bardzo różnorodna grupa, która obejmuje dzieci:

  • ekstremalnie skrajne wcześniaki (trudne do utrzymania przy życiu) – urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, z masą ciała poniżej 1000 g;
  • skrajne wcześniaki – urodzone od 28. do 31. tygodnia ciąży;
  • średnie wcześniaki – urodzone od 32. do 36. tygodnia ciąży.

Opieka nad wcześniakiem, jego pielęgnacja i rokowania co do przyszłego rozwoju, są zależne od tego, jak przedwcześnie nastąpił poród 🤰.

Opieka nad wcześniakiem – jakie czynniki prowadzą do wcześniactwa?

Przyczyn przedwczesnych porodów jest wiele – są złożone i wieloczynnikowe. Z jednej strony mogą być to zarówno infekcje wewnątrzmaciczne, choroby mamy, jak i wady budowy narządów rodnych. Z drugiej strony na wcześniactwo może wpłynąć np. przeciążenie pracą, nadmierny wysiłek fizyczny, stres, wiek mamy poniżej 17 lub powyżej 35 roku życia, nadwaga ciężarnej, niewłaściwe odżywianie .

Jak opiekować się wcześniakiem? Na co uważać?

Wcześniak zostaje wypisany ze szpitala do domu zwykle po kilku tygodniach 🏥. By mogło do tego dojść, dziecko musi umieć samodzielnie oddychać i jeść, a jego waga powinna przekraczać 2 kg. Zazwyczaj rodzice czują przerażenie na samą myśl o opiece nad wcześniakiem, ale nie zostają z tym sami. Otrzymują listę zaleceń dotyczących karmienia, jego codziennej pielęgnacji i podawania odpowiednich leków 📜🧴💊.

Jak opiekować się wcześniakiem? Oto kilka ważnych zaleceń.

  • Ze względu na niewykształcony w pełni układ immunologiczny (brak przeciwciał), wizyty gości, trzeba odłożyć na kolejne kilka tygodni. Pozwoli to uniknąć zagrożeń ze strony wirusów i bakterii, a wrażliwemu na bodźce dziecku zapewni spokój.
  • U dzieci urodzonych przedwcześnie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia bezdechu 🩺, czego konsekwencją może być zwolnienie czynności serca. Zaleca się, by dziecko na początku spało w jednym pokoju z rodzicami. Ponadto warto zaopatrzyć się w monitor oddechu, który będzie kontrolował jego miarowość.
  • Organizm wcześniaka wyziębia się szybciej niż noworodka, dlatego cały czas konieczne jest zapewnianie dziecku odpowiedniej ciepłoty ciała.
  • Maluchy urodzone przedwcześnie mogą mieć trudności w skoordynowaniu odruchów ssania, połykania i oddychania. Dopóki dziecko nie dojrzeje do pracy przy piersi, mleko mamy może być podawane z butelki 🍼.

Warto pamiętać o powyższych zaleceniach i się do nich stosować – dzięki temu opieka nad wcześniakiem będzie prostsza i oszczędzi rodzicom wiele stresu, a dziecko będzie się zdrowo rozwijało.