Od czego zależą różnice w cenach za badanie DNA?

Zanim wykonamy badanie DNA, szybko zorientujemy się, że na rynku cena jest bardzo różnorodna. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto zasięgnąć kompleksowej wiedzy. Jak się bowiem okazuje na koszt testu na ojcostwo, wpływa nie tylko jakość samego badania, ale również czas, w którym jest ono wykonywane. Wiedza na ten temat pozwoli zaoszczędzić pieniądze i uchroni od niepotrzebnych zmartwień.

Testy DNA cena - co ma na nią wpływ, Jaka jest cena testu DNA na potrzeby prywatne, Jaka jest cena testu DNA na potrzeby sądu, Czy cenę testu DNA można rozłożyć na raty

Testy DNA cena – co ma na nią wpływ?
Jaka jest cena testu DNA na potrzeby prywatne?
Jaka jest cena testu DNA na potrzeby sądu?
Czy cenę testu DNA można rozłożyć na raty?

Testy DNA cena – co ma na nią wpływ?

Na cenę testu DNA ma wpływ szereg czynników. Przede wszystkim ważne jest, czy dziecko jest już narodzone. Test na ojcostwo można wykonać bowiem już w 12 tygodniu ciąży. Cena takiego badania to koszt od 2000 do 6000 zł. W przypadku standardowego, prywatnego badania możemy się spodziewać niższej kwoty, jeżeli zaś chcemy, aby wynik był na potrzeby sądowe, cena delikatnie wzrasta. Na koszt ma również wpływ doświadczenie placówki laboratoryjnej jak też to, czy posiada ona wszystkie niezbędne akredytacje.

Jaka jest cena testu DNA na potrzeby prywatne?

Cena testu DNA na potrzeby prywatne jest bardzo zróżnicowana. W zależności od tego, czy będziemy wykonywali badania bez wiedzy drugiej strony i w dyskretny sposób, koszt może być odpowiednio wyższy. Najczęściej jednak za test na ojcostwo zapłacimy od kilkuset złotych do 1600 zł.

Jaka jest cena testu DNA na potrzeby sądu?

Jeżeli wynik testu DNA ma być na potrzeby rozprawy sądowej, jego cena może być delikatnie wyższa od standardowej. Z reguły wynosi ona od 1400 zł do 1800 zł. Badanie tego rodzaju może być wykonane wyłącznie w profesjonalnych placówkach, które posiadają odpowiednie akredytacje.

Czy cenę testu DNA można rozłożyć na raty?

Cena testu za badanie DNA może być wysoka. Na szczęście coraz więcej placówek jest skłonnych do rozłożenia płatności na raty. Dzięki temu każdy może sobie na nie pozwolić. Jest to o tyle istotne, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego rodzaju testów. Możemy liczyć na pomoc tylko wtedy, kiedy badanie jest zlecone przez sąd, a my wykażemy swoją niezdolność finansową.