Nowość – testy na ojcostwo z apteki

Testy na ojcostwo z apteki to potoczne określenie. Tak naprawdę testów na ojcostwo nie wykonuje się w aptece, należy jednak kupić zestaw pobraniowy, który odsyła się bezpośrednio do laboratorium. Takie zestawy mają apteki w większych polskich miastach, jednak nie wszędzie – przed zakupami warto sprawdzić, czy zestaw jest dostępny w wybranej aptece.

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne, Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece, Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki, Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne?
Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece?
Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki?
Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny?

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne?

Testy na ojcostwo z apteki są tak samo wiarygodne, jak testy DNA wykonywane standardowo. Wiarygodność testu zależy od ilości markerów genetycznych, które są poddawane analizie. Najlepiej, jeśli są to 24 markery – wówczas wiarygodność testu dochodzi do 99,9% w przypadku potwierdzenia ojcostwa oraz 100% w przypadku jego zaprzeczenia.

Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece?

Testy na ojcostwo z apteki wiążą się z koniecznością zakupu zestawu pobraniowego – w aptece należy za niego zapłacić około 70 złotych, przy czym zależy to od indywidualnych cenników. Samo badanie kosztuje tyle samo, ile zazwyczaj kosztuje analiza DNA. Badania na ojcostwo wymagają bowiem odesłania próbek do laboratorium, które rozpoczyna analizę na standardowych zasadach. Kupno zestawu pobraniowego w aptece może być dla klienta laboratorium wygodne, ale nie przynosi żadnych zysków finansowych.

Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki?

Na wyniki testów na ojcostwo czeka się zawsze tyle samo. W przypadku standardowych próbek jest to 5-10 dni roboczych, przy czym czas ten liczy się od dnia, w którym próbki znajdą się w laboratorium. Najgorszym pomysłem jest wykonywanie badań przed okresami świątecznymi, kiedy to dni wolnych od pracy jest dużo i jednocześnie dłużej czeka się na wyniki.

Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny?

Testy na ojcostwo z apteki są pewne, ponieważ wykonują je renomowane laboratoria genetyczne. Ważne, by wybierać testy analizujące 24 markery, wówczas wynik jest najbardziej wiarygodny. Nie powinno się korzystać z oferty badań bardzo tanich – mogą bowiem zawierać tzw. ukryte koszty.