Na czym polega badanie na ojcostwo?

Badania na ojcostwo należą do grupy badań genetycznych. Dzięki niemu można w łatwy sposób sprawdzić pokrewieństwo między ojcem a dzieckiem. Mogą je potwierdzić lub wykluczyć.

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą, Czy badania na ojcostwo mogą się mylić, Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?

Próbkę do badań na ojcostwo może stanowić praktycznie wszystko. Standardowa próbka to wymaz z błony śluzowej policzka. Jednak jeśli nie jesteśmy w stanie jej pobrać, to nic straconego. DNA znajduje się praktycznie na wszystkich przedmiotach używanych w ciągu dnia.

 

Najlepsze próbki możemy znaleźć na:

  • maszynce do golenia
  • szczoteczce do zębów
  • gumach do żucia
  • włosach, które zostały wyrwane wraz z cebulką
  • papierze lub chusteczkach, na których znajduje się wydzielina z nosa
  • zużytych produktach higienicznych dla kobiet

Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?

Jeśli mieszkasz za granicą, wykonanie testu na ojcostwo również jest możliwe. Istnieją dwie możliwości: w polskim laboratorium znajdującym się w kraju, w którym mieszkasz lub online. W drugim przypadku należy zamówić zestaw do pobrania próbek (telefonicznie bądź korzystając ze strony internetowej) lub pobrać niestandardową próbkę i wysłać ją do laboratorium. Próbki są na tyle trwałe, że kilkudniowy transport z innego kraju, nie stanowi dla niej żadnego zagrożenia.

Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?

Jeżeli decydujesz się na badania na ojcostwo, a laboratorium, do którego przesyłasz próbki jest zaufane i wiarygodne, nie ma możliwości, aby wystąpiła jakakolwiek pomyłka. Badania na ojcostwo to najpewniejsza metoda na ustalenie ojcostwa, gdzie pracownicy laboratorium dokładnie sprawdzają każdą przesłaną próbkę i ściśle kontrolują każdy etap badań. Warto pamiętać o tym, aby nie mylić błędnego wyniku z niejednoznacznym (nie pozwala on na stwierdzenie ojcostwa oraz jego wykluczenie).

Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?

Badanie pokrewieństwa pomiędzy dziadkiem a wnukiem również jest możliwe. Badania pozwalają każdemu na wzięcie udziału w badaniu, niezależnie od wieku czy statusu opiekuna prawnego. A w naszym kraju nie brak o miejsca, w którym jesteśmy w stanie je wykonać.