Kto jest ojcem?

W obecnych czasach można obserwować wiele sytuacji, kiedy to ojciec ma wątpliwości odnośnie tego, czy owo dziecko jest jego. Czasem matka może dochodzić swoich praw, jeżeli ojciec wypiera się usilnie swoich wcześniejszych przygód. W takich momentach można wykonać test na ojcostwo.

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo, Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo, Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo, Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?
Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?
Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?
Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?

Do wyboru mamy wymaz z policzka, który pobierany jest przy pomocy specjalnie do tego dedykowanych bawełnianych patyczków. Osoba dorosła może również pobrać mikroślady, jeżeli nie można pobrać wymazu z policzka. Do takich mikrośladów zaliczyć można np. chusteczkę z katarem malucha, smoczek ze śliną, czy nawet czapeczkę, gdzie ukryją się włosy dziecka.

Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?

Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku dziecka. Pobranie mikrośladów jest łatwiejsze, jeżeli chodzi o wykonanie testu anonimowo. Są takie sytuacje, kiedy ktoś bez podawania danych chciałby dowiedzieć się, czy pomiędzy poszczególnymi osobami występują jakieś więzy krwi.

Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?

W tym przypadku nie ma co przyspieszać sprawy, jeżeli chcemy mieć pewność, że wynik testu na ojcostwo jest wiarygodny. Zdecydowana większość laboratoriów oferuje otrzymanie wyniku już po siedmiu dniach roboczych (czasem nawet już po 5 dniach roboczych). Należy ten okres liczyć od momentu, kiedy próbki dotrą do laboratorium, co jest bardzo ważne, jeżeli cały pakiet został wysłany prosto z domu kurierem do laboratorium.

Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Wiarygodność testu DNA na ojcostwo wynosi 99,9999%. Jest to bardzo wysoki procent, który nie zostawia nawet miejsca na pomyłkę. Podczas badania na ojcostwo obserwuje się ilość zgodnych markerów z próbką matki i ojca lub z próbką samego ojca. Jeżeli przynajmniej w czterech przypadkach nie nastąpi zgodność, to można być pewnym, że nastąpi zaprzeczenie ojcostwa. Wiarygodność testu zależna jest także od ilości markerów DNA, jakie zostaną wzięte pod uwagę, jeżeli chodzi o badanie DNA na ojcostwo.