Jakie są koszty badania DNA?

Badania DNA są powszechne w dzisiejszym społeczeństwie. Zapewniają one spokój w tracie ciąży, pozwalają ustalić ojcostwo, a także mogą wykryć wiele genetycznych chorób. Cena za poszczególne testy DNA może jednak bardzo się wahać. Warto wiedzieć, co wpływa na jej wysokość oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając placówkę. Dzięki temu wydamy pieniądze na rzetelne badania DNA.

Co wpływa na cenę badania DNA, Ile kosztują badania DNA, Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty, Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA

Co wpływa na cenę badania DNA?
Ile kosztują badania DNA?
Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?
Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?

Co wpływa na cenę badania DNA?

Na cenę badania DNA ma wpływ kilka czynników. Ważna przede wszystkim jest metoda poboru próbki materiału genetycznego, jak też sam rodzaj testu. Niektóre badania takie jak test na ojcostwo nie wymagają obecności personelu, wystarczy pobrać na przykład wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wyjątkiem jest jednak wykonanie zabiegu w trakcie trwania ciąży. Wtedy DNA musi zostać pobrana krew matki albo próbka wody owodniowej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku testów sprawdzających stan zdrowia dziecka.

Ile kosztują badania DNA?

Badania DNA mogą kosztować od 400 zł do nawet 6000 zł. Wpływ ma tutaj cel wykonania badania, czyli czy chcemy ustalić ojcostwo, sprawdzić stan zdrowia dziecka, czy wykryć nietolerancje pokarmowe. Najdroższe badania na ojcostwo są wykonywane w trakcie ciąży. Ich cena jest uzależniona od wymaganych norm oraz zapewniania bezpieczeństwa płodu.

Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?

Mogą się zdarzyć przypadki, że niektóre placówki nie podają pełnej kwoty za badanie DNA. Tak zwane ukryte koszty mogą zawierać opłaty za dostarczenie próbek, czy interpretacje wyników. Dlatego należy korzystać z usług z wiarygodnych laboratoriów, które podają pełną kwotę i zapewniają rzetelność swoich usług.

Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?

Różnice w cenach za poszczególne badania DNA mogą wynikać z różnego zakresu badanych zmiennych, ilości markerów i czasu, w jakim test jest przeprowadzany. Dużą rolę odgrywa tutaj również sama placówka. Dlatego też warto zorientować się, czy niska cena nie idzie w parze z niską jakością. Ponieważ możemy otrzymać niewiarygodny wynik badania DNA.