Jaka jest cena badań na ojcostwo?

Test na ojcostwo cena to kryterium decydujące o wyborze konkretnego testu. Warto wybierać sprawdzone laboratoria, w których jakość badania idzie w parze z ceną. Okazyjne oferty nie zawsze są warte uwagi i często nie uwzględniają dodatkowych kosztów, które ostatecznie mogą znacznie podwyższyć cenę analizy. 

Jak wygląda badanie ojcostwa?
Kto może wnioskować o badanie ojcostwa?
Badanie ojcostwa sądowe czy prywatne?
Ile kosztuje badanie ojcostwa?

Jak wygląda badanie ojcostwa?

Badanie na ojcostwo można wykonać w domu – w tym celu przy wykorzystaniu zestawu pobraniowego należy pobrać wymaz z policzka, a następnie odsyła się próbkę do laboratorium za pośrednictwem kuriera. Jeśli próbką ma być krew żylna, jest ona pobierana w punkcie pobrań przez personel laboratorium. Materiał genetyczny jest poddawany analizie w laboratorium, a po 5-10 dniach roboczych zleceniodawca otrzymuje wynik.

Kto może wnioskować o badanie ojcostwa?

Test na ojcostwo jest analizą wykonywaną do celów prywatnych, dlatego zleceniodawcą badania może być domniemany ojciec, matka dziecka, samo dziecko czy nawet osoby trzecie. Laboratorium jedynie wykonuje zlecenie, nie ingerując w to, jakie próbki dostarcza zleceniodawca. Badanie DNA może zlecić i opłacić nawet osoba postronna, jednak zwykle są to członkowie bliskiej rodziny dziecka lub domniemanego ojca.

Badanie ojcostwa sądowe czy prywatne?

Laboratoria genetyczne w większości wykonują badania DNA na ojcostwo prywatne, które są opłacane z kieszeni zleceniodawcy i nie wymagają zachowania rygorystycznych procedur. Badania na ojcostwo do celów sądowych mogą być zlecone wyłącznie przed sąd w trakcie prowadzonego postępowania – wymagają od laboratorium zachowania odpowiedniej procedury, dzięki czemu można mieć pewność, że wynik jest wiarygodny, a próbka nie została podmieniona. Warto podkreślić, że nawet jeśli osoba prywatna zleci test do celów sądowych, nie może on stanowić dowodu w czasie postępowania.

Ile kosztuje badanie ojcostwa?

Badanie ojcostwa na podstawie wymazu wiąże się z kosztem wynoszącym 400-800 złotych w zależności od laboratorium. Badania do celów sądowych to koszt co najmniej 1500 złotych. Cena badań na podstawie mikrośladów zaczyna się od około 700-800 złotych. Najdroższe są badania na ojcostwo wykonywane jeszcze w czasie ciąży – ich koszt to 2-7 tysięcy złotych.