jak zlecić test na ojcostwo

Jak zlecić badanie na ojcostwo – to bardzo proste!

jak zlecić test na ojcostwoMogłoby się wydawać, że procedura zlecenia testu na ojcostwo jest długa i skomplikowana. Tymczasem okazuje się, że aby wykonać takie badanie wystarczy podjąć kilka bardzo prostych kroków. Ponadto cały proces przebiega w sposób dostosowany do indywidulanych potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Poniżej omówię wszystkie niezbędne czynności.

1. Zamów zestaw testowy/ umów wizytę w placówce

Do pobrania próbek do prywatnego badania ojcostwa służy specjalny zestaw testowy. Jest on wyposażony w komplet sterylnych wymazówek, dokumenty zlecenia testu oraz instrukcję, według której należy postępować.

Zamówienia zestawu można dokonać na kilka wygodnych sposobów:

  • Telefonicznie
  • Mailowo
  • Na anonimowym czacie
  • Za pośrednictwem sklepu internetowego
  • W lokalnym punkcie pobrań (placówki znajdują się na terenie całej Polski)
  • W aptece

Koszt zestawu wynosi 77 zł – jest on wliczony w cenę podstawowego badania, dzięki czemu nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych opłat. Zestaw wysłany zostaje za pośrednictwem Poczty Polskiej lub kurierem. Klient może go też na życzenie otrzymać w dyskretniej formie, która nie zdradzi zawartości przesyłki – na kopercie nie będzie widoczne logo laboratorium a jedynie dane pracownika laboratorium. Dla klientów obawiających się własnoręcznego pobrania próbek istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów na miejscu w placówce medycznej. Wystarczy na 2 dni przed planowaną wizytą dokonać rejestracji telefonicznej lub e-mailowej.

2. Pobierz próbki

Na pobranie próbek do testu na ojcostwo można przyjść do najbliższej placówki – najlepiej umówić się wcześniej na wizytę  lub zrobić to samodzielnie w domu. Próbkę przeznaczoną do analizy będzie stanowić wymaz z wewnętrznej strony policzka. Uzyskuje się go poprzez potarcie wewnętrznej strony policzka wspomnianymi wymazówkami Zabieg ten trwa niezwykle krótko, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Wymazy przygotowane samodzielnie trzeba jeszcze odpowiednio opisać (imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia wszystkich badanych osób) oraz włożyć do zaadresowanej koperty zwrotnej. Do przesyłki należy również dołączyć wypełnione dokumenty zlecenia testu.

3. Obierz wynik

Analiza DNA trwa zwykle od 5  do 7 dni roboczych (od momentu dostarczenia próbek do laboratorium). W dokumentach zlecenia testu można wybrać sposób przekazania wyniku badania. Informację o pokrewieństwie można otrzymać:

  • Drogą mailową
  • Drogą telefoniczną
  • Pocztą tradycyjną
  • Udając się bezpośrednio do placówki