Jak wyglądają badania na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo to analiza markerów genetycznych, służąca do potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Badanie wykorzystywane jest zarówno w celach prywatnych, jak i w sądach jako dowód w sprawach spadkowych czy alimentacyjnych. Analiza przeprowadzana jest w wielu wariantach, w zależności od typu próbek oraz metod ich analizy.
Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?
Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?
Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?
Po badanie na ojcostwo może sięgać praktycznie każdy. W większości przypadków są to rodzice dziecka – matka lub domniemany ojciec. Takie badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Bywa jednak, że badanie jest przeprowadzane również przez dziadków. Testy na ojcostwo wykonywane są także na zlecenie sądu, który traktuje wynik jako jednoznaczny dowód w sprawie.
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Badanie ojcostwa jest proste do wykonania. Wystarczy odebrać z laboratorium specjalny zestaw do pobierania próbek i wykonać wymaz z policzka u domniemanego ojca i dziecka. Możliwe jest również wykonanie analizy na podstawie włosa czy zużytej chusteczki. Jeśli do pobrania ma dojść w laboratorium, należy pobrać próbkę krwi żylnej. Wygląda to dokładnie tak samo, jak podczas zwykłego pobierania krwi.
Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?
Oczywiście, że za badanie na ojcostwo można przepłacić. Niektóre laboratoria narzucają swoim klientom wysokie ceny, mimo że jakość ich usług jest standardowa. Wiele z nich oferuje pozornie atrakcyjne ceny, natomiast podczas korzystania z usługi ujawniają się tzw. ukryte koszty, które znacznie podwyższają cenę końcową.
Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?
W celu uniknięcia ukrytych kosztów badania ojcostwa, należy dokładnie sprawdzać ofertę laboratorium. Dodatkowymi kosztami może być objęty transport próbki przez kuriera do laboratorium, wygenerowanie wyniku czy analiza 24 markerów, wpływających na jakość i wiarygodność badania. Jeśli w ofercie jest mowa o dodatkowych opłatach, lepiej zrezygnować z usług takiego laboratorium i wybrać badanie na ojcostwo, za które płaci się jednorazowo.